Harput'ta bulunan Roma dönemine ait kaya mezarlarında arkeoloji çalışmaları başladı.

HABER: MUSTAFA UÇ / VEDAT YETİK

Harput'ta bulunan Roma dönemine ait kaya mezarlarında arkeoloji çalışmaları başladı.

Elazığ'ın tarihi mahallesi Harput’ta Milattan Önce 2 bin yıl öncesine ait kaya mezarları bulunuyor. Bu mezarların krallar ve aristokrat aileler için yapıldığı sanılıyor. Kaya mezarları 1985 yılında tespit edildi ve o günden sonra hiçbir şekilde restore edilmedi. Kaya mezarları Elazığ Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından yapılan bir proje ile temizlenip, restorasyonu başlatıldı.

Elazığ Belediyesi KUDEB Başkanı ve Sanat Tarihi Uzmanı Kadir Atıcı, Harput Kalesi eteklerinde bulunan 5 adet kaya mezarında arkeolojik çalışmalara başladıklarını kaydetti.

ARİSTOKRATLARIN DEFNEDİLDİĞİ MEKÂNLAR

Atıcı; “ Bu yapmış olduğumuz çalışma M.Ö 2 bin yılına ait kaya mezarlarıdır. Yapılan çalışmalar ve uygulamalar sonucunda söz konusu kaya mezarlarının Roma dönemine ait olduğu tespit edilmiştir. Elazığ Belediyesi olarak 5 adet kaya mezarlarında arkeolojik kazı çalışmasını başlatmış bulunmaktayız. Kaya mezarları doğal bir kaya şeklinde oyulmuş, oyulduktan sonra iki farklı mekân şeklinde, üçüncüyü de küçük bir şekilde müteşekkil bir halde  taşlar oyularak kaya mezarı olarak kullanılmış. İlk giriş eyvan olarak tertiplenmiş, daha sonraki mekânlar da o dönemin aristokrat insanlarının vefatından sonra defnedildikleri mekânlardır. Burada daha çok çalışmalar nezdinde içerisindeki taşların temizlenmesi daha sonraki evrelerde de toprağın tahliyesiyle birlikte kaya mezarları tamamen gün yüzüne çıkmış olacak. Buranın da turizm cazibe merkezin arttırılmasında öncü faktörlerden biri olacaktır. Dedi.

AMAÇ TURİZMİ DAHA GÜÇLÜ HALE GETİRMEK

Atıcı; şöyle devam etti. “ 5 Adet kaya mezarında yapılan arkeolojik kazı çalışması sonucunda UNESCO Dünya Kültür mirasının geçici listesine de dahil olan Harput Mahallemiz, bu çalışmalarla birlikte elini daha güçlü hale getirmiş olacak. Bu çalışmalar neticesinde Harput’a gelen yerli ve yabancı turistler bu alan içerisindeki üç dönemi, farklı medeniyetlerin yapmış oldukları mimari üslup ve unsurları görmüş olacaklar. Bu ada içerisinde Osmanlı dönemine ait kale hamamı, hemen kıyısında Urartu dönemine ait Harput Kalesi mevcuttur. Hemen bir altında Osmanlı dönemine ait Kızıl kilise ve Üst kodda da Milattan önceki döneme ait kaya mezarları bulunmaktadır. 40 Dönümlük alan içerisinde yapılan bu tür çalışmalar sonucunda rekreasyonla birlikte buranın turizm değeri arttırılmış olacaktır.”