Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
5756 kez okundu
"Suları Kesilmesin"diye iki asırdır kurban kesiyorlar
Keban ilçesine bağlı Ulupınar köyünde yaşayan vatandaşlar, yöredeki su kaynağının kurumaması için 210 yıldır kurban kesiyor.
08 Ekim 2012 14:46

 Keban ilçesine bağlı Ulupınar köyünde yaşayan vatandaşlar, yöredeki su kaynağının kurumaması için 210 yıldır kurban kesiyor.

Ulupınar (Birvan) köyü muhtarı ve Ulupınar Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayrettin TUNCEL, köylerinde bulunan Başpınar kaynak suyunun kurumaması için her yıl Ekim ayının ilk haftasında kurban kestiklerini söyledi.

Başpınar suyu meydanında bu geleneğin 210 yıldır devam ettiğini kaydeden TUNCEL, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir ay öncesinden başlanarak köylülerden gönül rızalığıyla toplanan 10 bin 840 lirayla öküz, bulgur ve yağ alındı. Alınan malzemelerle kurban niyetine kesilen hayvanın etini, daha sonra 4 büyük kazanda pişirildikten sonra bütün köy halkına dağıttık" dedi.

TUNCEL, şunları söyledi: "1580 yılından bu yana atalarımız her yıl temmuz ayının son haftasında topluca 300 civarında 'hasat kurbanı' kesmekteydiler. 1792 yılında, yani bundan 210 yıl önce köyümüzde hayvan hastalığı nedeniyle hasat kurbanı için kesecek hayvan olmayınca, o yıl hasat kurbanı kesilmemiş ve köydeki Başpınar suyu kurumuş. Su kuruyunca güz ayında atalarımız bir öküz kurban etmiş ve Başpınar kaynak suyu tekrar akmaya başlamış. Bu nedenle Ekim ayının ilk haftasında her yıl geleneksel haline gelen güz/öküz kurbanı kesiyoruz. Bu gelenek atalarımızdan gelen bir inancın, bir geleneğin, bir kültürün eseridir. Bunu yaparak kendimizi huzurlu hissediyoruz ve inancımızı yerine getirmiş sayıyoruz. Dernek olarak bu geleneğin unutulmaması ve bu geleneğin yeni nesillere ulaşması için çaba gösteriyoruz."

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ÜMRANİYE-ELAZIĞ
150 kez görüntülendi
ELAZIĞ-RİZE
409 kez görüntülendi
GİRESUN-ELAZIĞ
428 kez görüntülendi
ELAZIĞ-BALIKESİR
365 kez görüntülendi
TELEFİNAL-Ç.RİZE
328 kez izlendi
ELAZIĞ 3-1 Ç.RİZE
453 kez izlendi
GİRESUN 0-0 ELAZIĞ
422 kez izlendi
ELAZIĞSPOR AÇIKLAMA
540 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR