Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
7705 kez okundu
Keban'dan Avrupa'ya Alabalık İhracatı
Keban'dan Avrupa'ya Alabalık İhracatı
Keban İlçesi’nde Kurulu işletme, burada yetiştirilen alabalıkları fabrikada işleyip, Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.
28 Ekim 2012 15:12

 Keban İlçesi’nde kurulu işletme, burada yetiştirilen alabalıkları fabrikada işleyip, Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Keban Alabalık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan ŞİMŞEK, 1996 yılında Çırçır Deresi'nin kaynak noktasında boşa akan suda ne yapılacağına dair araştırma yaptıklarını ve üniversite öğretim görevlilerinin kendilerine, suyun alabalık üretimine çok uygun olduğunu söylediklerini aktardı.

Bunun üzerine, yılda 30 ton kapasiteli tesis kurarak ilk yavru balıkları havuzlara attıklarını dile getiren Şimşek, geçen sürede bu rakamın 10 bin tona ulaştığını vurguladı. İstihdam ettikleri kişi sayısının da 4'den 256'ya çıktığını açıklayan Şimşek, kendilerinin ardından işe başlayanlarla alabalık yetiştirici sayısının 100'e çıktığını kaydetti.

Üretimde 30 ton'dan 10 bin tona ulaşmalarındaki ana etkinin Fırat Nehri olduğuna vurgu yapan ŞİMŞEK, "Fırat Nehri'nin yapısından dolayı, yılın 12 ayı orada balıkçılık yapılabiliyor. Bununla beraber Keban Baraj Gölü, Karakaya Baraj Gölü, Adıyaman Çelikhan ilçesinde bulunan Çat Baraj Gölü'ndeki üretimlerimiz de devam ediyor" dedi.

-ÜRETİMİN YÜZDE 70'İ AVRUPA'YA SATILIYOR-

Ayhan ŞİMŞEK, 2010 yılında yılda 30 bin ton balık işleme kapasitesine sahip fabrika kurduklarını, artık balıkları canlı değil, işlenmiş olarak satmaya ağırlık verdiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Üretimini yapıp fabrikamızda işlemesini yapmış olduğumuz balıkların yüzde 70'i Avrupa piyasasında. Balıkları Almanya, Hollanda, Polonya gibi ülkelere gönderiyoruz. Buna Fransa da yeni dâhil oldu. Rusya'ya mal göndermeye başladık. Çalışmalarımız içerisinde Arap ülkeleri, Orta Doğu var. Geçmiş yıllarda Orta Doğu'ya gönderiyorduk, oradaki sıkıntılardan dolayı gönderemiyoruz. Ama Avrupa'nın çok ciddi anlamda talepleri var. Bu talepleri firma olarak karşılamakta zorlanmaya başladık."

Birçok uluslararası kalite belgesine sahip olduklarını belirten, "Üretmiş olduğumuz balıklar Avrupa'da en önde gelen marketlerin raflarını süslüyor. Biz 1996 senesinde hayal bile edemezken, bugün bunları yapıyoruz" dedi.

ŞİMŞEK, "Avrupa'nın bizden en çok talep etmiş olduğu, bazı yerlerde 'isli balık' olarak adlandırılan füme alabalık. Bunu talep etmesindeki sebep ise balığın pişirilme tarzı. Bu balıklar meşe ağacının ve kayın ağacının dumanıyla, 65 derece gibi bir sıcaklıkta pişiriliyor. Bunun özelliğiyse, balık pişerken içerisindeki protein ve vitamin kaybolmuyor" ifadelerini kullandı.

Alabalığın en çok Avrupa'da rağbet görmesini, buralarda balık yeme kültürüne bağlayan ŞİMŞEK, "Avrupa'da nüfus özellikle yaşlı olduğundan dolayı, doktora gittiği zaman mutlaka balık yemesi gerektiğini söylüyor. Bu da ister istemez Avrupa'da bir balık yeme kültürünü oluşturuyor. Türkiye'de ise bu balık yeme kültürü maalesef Avrupa'nın ancak ve ancak üçte biri civarında" dedi.

Ayhan ŞİMŞEK, firmalarının alabalık üretiminde Türkiye lideri konumuna geldiğini ve Türkiye'nin de Avrupa'da ilk sırada yer aldığını açıkladı. Hedeflerinin 2023 yılında Elazığ'da yıllık 100 bin ton alabalık yetiştirilmesi olduğunu vurgulayan ŞİMŞEK, istihdam edilen insan sayısını da bin 500'lerden 15-20 bine çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
92 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
80 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
150 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
254 kez görüntülendi
M.ANALİZ FİNAL
113 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
335 kez izlendi
M.ANALİZ ALTIYAKA
500 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
476 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR