Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
6516 kez okundu
Alabalıkların sıcak suya yolculuğu
Alabalıkların sıcak suya yolculuğu
Keban ilçesinde, Fırat Nehri'nin Karakaya Baraj Gölü'ne döküldüğü bölgede yer alan yavru alabalıklar, su sıcaklığının yetişmeleri için daha elverişli olduğu Keban Baraj Gölü'ne nakledildi.
06 Kasım 2012 14:29

 Keban ilçesinde, Fırat Nehri'nin Karakaya Baraj Gölü'ne döküldüğü bölgede yer alan yavru alabalıklar, su sıcaklığının yetişmeleri için daha elverişli olduğu Keban Baraj Gölü'ne nakledildi.

Alabalık üretiminin merkezi konumundaki Keban'da, üreticiler kışın yaklaşması dolayısıyla yavru alabalıkları taşıma kararı aldı.


Soğuk suyuyla bilinen Fırat Nehri'nin Karakaya Baraj Gölü'ne döküldüğü yerde bulunan, içi yavru alabalık dolu kafesler, vinçli teknelerle kıyıya çekilerek Dummu mevkisine getirildi.

Vincin ucuna bağlı kepçeyle kafeslerden toplanan alabalıklar, tırların arkasında yer alan, 9-11 derece sıcaklığındaki suyla dolu tanklara boşaltıldı.

5-10 gram ağırlığındaki balıklar, suya oksijen pompalama özelliği bulunan tanklarda, yaklaşık 15 kilometrelik kara yolculuğunun ardından baraj gölüne ulaştı. Su sıcaklığındaki farklılığın balıkları öldürmemesi için adaptasyon işlemi yapıldı. Bu, tanklardaki su Göle boşaltılırken, gölden aynı miktardaki suyun tanklara doldurulmasıyla gerçekleştirildi.

Adaptasyon işleminin ardından, yavru alabalıklar, tanklardan hortumlar yardımıyla yeni ağ takılan kafeslere nakledildi.

"BALIKLAR DAHA HIZLI BÜYÜYOR"


Keban Alabalık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan ŞİMŞEK, yaptığı açıklamada, balıkların önceki bulunduğu bölgelerde su sıcaklığının her zaman 9-11 derece aralığında olduğunu bildirdi.

Bunun, kış aylarında yavru alabalıkların hızlı gelişimine engel olduğunu dile getiren ŞİMŞEK, bu nedenle balıkları su sıcaklığının 20 derecenin altına düştüğü, oksijen oranının ise yükseldiği Keban Baraj Gölü'ne taşıdıklarını aktararak, şöyle konuştu: "Balıklar ne kadar rahat ortamda bulunurlarsa o kadar rahat gelişir, daha hızlı büyür ve daha sağlıklı olur. Taşımayla bunu elde ediyoruz. Bu, çok ciddi manada fayda getiriyor. Karakaya Baraj Gölü'nün suyu yaz kış 9-11 derece arasında. Bu sıcaklıkta balığın büyümesi 12 ay sürüyor. Balığın daha hızlı büyüyebilmesi için en ideal su sıcaklığı 13-14 derece. Biz de balıkları, kışın bu su sıcaklığına ulaşan Keban Baraj Gölü'ne taşıyoruz. Bu derecede bir balık 6-7 ay gibi bir sürede porsiyonluğa gelebiliyor."

ŞİMŞEK, bahar aylarında da balıkların göçünü tersine gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ALTINORDU-ELAZIĞ
32 kez görüntülendi
İSTANBUL-ELAZIĞ
328 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
344 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
518 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
234 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
236 kez izlendi
TELEFİNAL
157 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
385 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR