Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
6884 kez okundu
Keban'da 150 milyon yavru alabalık hedefi
Keban'da 150 milyon yavru alabalık hedefi
Türkiye'de alabalık üretiminde ilk sıralarda yer alan Keban'da, 2013 yılında 150 milyon yavru alabalık üretilmesi hedefleniyor.
12 Aralık 2012 13:16

Türkiye'de alabalık üretiminde ilk sıralarda yer alan Keban ilçesinde, 2013 yılında 180 milyon sağımdan 150 milyon yavru alabalık üretilmesi hedefleniyor.

Üretici firmanın yönetim kurulu başkanı Ayhan ŞİMŞEK, bölgede ve kentte 1996 yılından sonra alabalık üretiminin başladığını, o dönem kuluçkahaneleri olmadan yılda 30 ton alabalık üretebildiklerini söyledi.

Yavru alabalıkları batı illerinden almalarının kendilerini sıkıntıya soktuğunu ve rekabet şansını azalttığını dile getiren ŞİMŞEK, "Üniversitedeki hocalarımız, yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye'de en kaliteli yavrunun yetiştirilebileceği su kaynağına sahip olduğumuzu belirtti. Biz de bu su kaynakları üzerinde Türkiye'nin en büyük yumurta ve yavru balık üretebilecek kuluçkahanesini kurduk" dedi.

ŞİMŞEK, kuluçkahanede kendi işletmeleri ve bölgedeki 100'e yakın işletmenin yavru alabalık ihtiyacını karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yıl 150 milyona yakın yumurta sağımı yaptık. Kayıplardan sonra 120 milyon civarında yavru balık üretimi yapabilmiştik. 2013 yılı için kısmet olursa yumurta sağımımız 180 milyon civarında olacak. Elde edeceğimiz net yavru balık adedini, Allah'tan bir mani olmazsa 150 milyon olarak hedefliyoruz."

-KARADENİZ'E BALIK SATIYORLAR-

ŞİMŞEK, Karadeniz Bölgesi'ndeki illerde de alabalık sattıklarını dile getirerek, "Hamsinin çıkmadığı zamanlarda, balık gereksinimlerini başka bir balıkla karşılamak zorundalar. Özellikle Trabzon bölgesindeki halkımız hamsinin olmadığı zamanlarda ciddi anlamda alabalık tüketiyor. Bu nedenle Karadeniz Bölgesi'ne ciddi manada alabalık satışımız var" diye konuştu.

-ALABALIK ÜRETİMİ-

Lezzetiyle sofralarda aranan bir lezzet olan alabalıkların yumurtadan pazara kadarki süreci büyük bir özen ve emek istiyor. Yılın sadece 3 ayında sağımı gerçekleştirilen anaç alabalıklar, önce bulundukları havuzdan kepçelerle alınarak anestezi maddesi içeren suya batırılıyor. Bayıltılan anaç alabalıklar, daha sonra temiz havlularla kurutularak el yardımıyla sağılıyor.

Her balık için ayrı kap hazırlanan kuluçkahanede, yumurtaların üzerine erkek balıklarda sağılıp karıştırılarak, döllenme sağlanıyor. Elde edilen karışım tablalara konularak, 7-11 santigrat derece sıcaklığa sahip içinde su bulunan açık raflı dolaplara koyuluyor. Karışım, burada 13-27 gün arası el değmeden bekletiliyor.

Belirlenen süre sonrası gözlenmeye başlayan yumurtalar, tutmayanlardan ayrılarak havuz şeklindeki kazanlara konuluyor. Yavru alabalıklar yumurtadan bu kazanın içinde çıkıyor. Belli bir ağırlığa ulaşan yavru balıklar, oksijen donanımı bulunan araçlarla talepte bulunan işletmelere taşınıyor.

Daha sonra havuzlara konulan balıklar, yetiştirildikten sonra tüketime sunuluyor.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
296 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
472 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
477 kez görüntülendi
M.ANALİZ SALIBABA
150 kez izlendi
TELEFİNAL
89 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
321 kez izlendi
TELEFİNAL
229 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR