Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
6960 kez okundu
FÜ Hastanesi'nde ilk kornea nakli
FÜ Hastanesi'nde ilk kornea nakli
Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde ilk kornea nakli yapıldı.
15 Ocak 2013 15:07

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde ilk kornea nakli yapıldı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyeleri tarafından iki hastaya kornea nakli gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kornea Ünitesi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Tamer DEMİR konu ile ilgili yaptığı açıklamada, daha önceki yıllarda hastanelerde Kornea Bankası bulunmaması nedeniyle hastalara kornea nakil yapmada sıkıntı yaşadıklarını belirterek, yapılan çalışmalar sonunda Fırat Üniversitesi Hastanesi bünyesinde Kornea Bankası kurduklarını söyledi.

“ Halk arasında Göz nakli olarak bilinen bir ameliyatı yapmış olduk. Bu ameliyatı daha önceden de yapıyorduk. 94’lü yıllardan bu yana yapılan bir ameliyattı bu. Dünya’da ve Türkiye’de 5-6 yıl öncesine dayanan kornea bankacılığı denilen bir kavram ortaya çıktı. Sadece bankaların kornea alma hürriyetleri söz konusu oldu.

Yaklaşık 5-6 yıldır ağır aksak devam etmekteydi bu ameliyatlar. Son birkaç yıldır kornea dahi bulamıyorduk. Bu yüzden de bu ameliyat yapılamıyordu. Çok sıkıntılar çekmekteydik. Türkiye’de şu an 5 Bin’in üzerinde kornea bekleyen hasta var. Biz de Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde 2 hastamıza kornea nakli gerçekleştirdik. Bunun devamının geleceğini düşünüyorum” dedi.

Hastaneye başvuran iki hastaya Kornea nakli yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. DEMİR, ameliyatların başarılı geçtiğini sözlerine ekledi.
Kornea nakli yapılan ve 42 yıldan bu yana sol gözünde görme bozukluğu yaşayan Bedri CANPOLAT, 42 yıldır göremediğini, nakil sonrası yavaş yavaş görmeye başladığını belirterek, Fırat Üniversitesi Hastanesi Hocalarına teşekkür etti.

Ayşe ALTIN isimli bayan hasta da, ameliyatının çok iyi geçtiğini ve memnun olduğunu vurguladı.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
56 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
98 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
147 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
280 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
128 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
197 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
247 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
456 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR