Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
Depresyona karşı uyardı
Depresyona karşı uyardı
Prof. Dr. Murad ATMACA, depresyonun hafife alınmaması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.
16 Ocak 2013 15:17

Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad ATMACA, depresyonun hafife alınmaması gereken bir hastalık olduğunu belirterek, "Bu durum ertelendikçe kronikleşiyor, kronikleştikçe tedavisi daha da güçleşiyor. Erken dönemde bu belirtileri hisseden bireyler mutlaka psikiyatrik yardım almalı" dedi.

Depresyonun derin üzüntülü duygulu durum içerisinde, çöküntülü bir durum içerisinde, konuşmada, hareketlerde yavaşlama, keyifsizlik, mutsuzluk, hayattan zevk alamama gibi belirtilerle başladığını belirten Prof. Dr. Murad ATMACA, bu durumun daha önce zevkle yapılanlardan zevk almama, iştahsızlık veya aşırı yemek yeme, uykusuzluk, cinsel belirtilerin eşlik ettiği fizyolojik işlemlerin yavaşlaması ve beraberinde suçluluk duygusu ile intihar düşüncelerinin eşlik ettiği bir klinik tablo olduğunu dile getirdi.
ATMACA, depresyonun toplumda oldukça yaygın olarak görüldüğünü belirterek, "Her dört kadından biri ve her on erkekten bir tanesi yaşamı boyunca depresyon geliştirme riskine sahip. Depresyon bireyin günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor, dikkatini dağıtıyor, uykularını bozuyor, daha önce zevkle yaptıklarından uzak kalmasına neden oluyor. Yoğun suçluluk duyguları, enerjisizlik, bitkinlik, yorgunluk, konsantrasyon sorunları, hatta intihar düşüncelerine yol açabilen belirtilere neden olabilir. Çocuklarda depresyon oldukça sık görülen bozukluklardan bir tanesidir. Çocukluk döneminde özellikle hırçınlık, okul başarısında birden düşme depresyon belirtisi olabiliyor ama bu çocukluk döneminin genel özelliklerinden ya da ergenlik sorunlarından diye gözden kaçabiliyor. Depresyon hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Çünkü ertelendikçe kronikleşiyor, kronikleştikçe tedavisi daha da güçleşiyor. Erken dönemde bu belirtileri hisseden bireyler mutlaka psikiyatrik yardım almalı. Psikiyatrik yardım da, ilaç tedavisi de önemli. Özellikle depresyonun bazı tiplerinde ilaç tedavisi kaçınılmaz. Beraberinde ya da yalnız başına psikoterapik yaklaşımlar, özellikle bilinçsel davranışlı terapiler ya da kişiler arası terapiler dediğimiz terapi teknikleri ile depresyonun çok önemli olanı düzeltilebiliyor. Hastalarımız keşke daha önce tedaviye başlasaydım diyor. Bunun bir hastalık olduğunu fark edemedik diyorlar. Genelde bir isteksizlik diye yorumladık ifadelerini kullanıyorlar. Onun için tedaviyi geciktirmeden başvurmak oldukça önemli" şeklinde konuştu.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-SAMSUN
55 kez görüntülendi
MERSİN-ELAZIĞ
91 kez görüntülendi
ELAZIĞ-SİVAS
179 kez görüntülendi
MALATYA-ELAZIĞ
370 kez görüntülendi
M.ANALİZ 21 NİSAN
110 kez izlendi
RATEM
99 kez izlendi
M.ANALİZ BU HAFTA
350 kez izlendi
SU ÇOCUK AKADEMİ
328 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR