Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
5682 kez okundu
Hasta yakınlarına sıcak yuva
Hasta yakınlarına sıcak yuva
Elazığ'da yaklaşık 3 yıl önce hizmete giren 11 odalı, 33 yatak kapasiteli refakatçi evinden bugüne dek 14 bin kişinin faydalandığı bildirildi.
29 Ocak 2013 12:16

Elazığ'da yaklaşık 3 yıl önce hizmete giren 11 odalı, 33 yatak kapasiteli refakatçi evinden bugüne dek 14 bin kişinin faydalandığı bildirildi.

Elazığ Sağlık Müdürü Selahattin KARAKOÇ, refakatçi evinin özellikle il dışından gelen hastaların yakınlarının mağdur olmaması için yapıldığını söyledi.

Yeni Mahalle'de önceden sağlık ocağı olarak kullanılan binanın 2010 yılında Elazığ Valiliği tarafından İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) katkılarıyla refakatçi evine dönüştürüldüğünü anımsatan Karakoç, 11 odalı, 33 yatak kapasiteli refakatçi evinden bugüne dek 14 bin kişinin faydalandığını belirterek, "Bu misafirlerimizin büyük bir çoğunluğu çevre illerden gelen, özellikle büyük bir çoğunluğu, yüzde 70 kadarı Muş'tan gelen hastalarımızın refakatçileri" dedi.

Bir ev ortamı oluşturduklarını anlatan KARAKOÇ, refakatçilerin, süre sınırı olmadan hastalarının tedavi sürecinde bu evde kalabildiğini, bazen yoğunluktan dolayı geri çevirmek zorunda kaldıkları hasta yakınlarının da bulunduğunu kaydetti.

Evde hasta yakınlarının kahvaltılarını ve yemeklerini kendi getirdikleri malzemelerle mutfakta hazırladıklarını aktaran KARAKOÇ, "Refakatçilerden çok cüzi miktarda para alıyoruz. Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanan hastalarımızın yakınlarından günlük 5 lira, diğer hastalarımızın refakatçilerinden de 10 lira alıyoruz. Refakatçi evimizin giderlerini Valiliğimize bağlı SYDV'den alıyoruz" diye konuştu.

SYDV Müdürü Erhan KAR ise önceden sağlık ocağı olan boş binayı 2010 yılında imzalanan protokolle refakatçi evine dönüştürdüklerini belirterek, otel hizmeti veren refakatçi evinde 2'si vakıf, 10'u sağlık çalışanı olmak üzere toplam 12 personelin görev yaptığını bildirdi.

-6 KİŞİLİK AFGAN AİLE DE REFAKATÇİ EVİNDE KALIYOR-

Afganistan'daki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'ye sığınan 6 kişilik RAMAZANİ Ailesi de, psikolojik sorunları bulunan anne Meryem RAMAZANİ'nin tedavisi için geldikleri Elazığ'da 3 haftadır refakatçi evinde misafir ediliyor.

Ülkelerinden 2011 yılında İran'a, oradan da Türkiye'ye gelen aile, ikinci Van depremi sonrasında devletin kendilerini Ağrı'ya yönlendirdiğini ifade etti.

Eşinin rahatsızlığından dolayı tedavi için Elazığ'a geldiklerini aktaran Zaman Ali RAMAZANİ, "Refakatçi evi iyi bir yer. Buranın müdürlerinden çok memnunuz. Yaptıkları için teşekkür ederiz" dedi.
Refakatçi evinde kalan Hikmet BULDUK ise iki ay önce kardeşinin Muş'ta trafik kazası geçirdiğini ve Elazığ'da yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti. Yaklaşık 50 gündür kız kardeşiyle refakatçi evinde kaldıklarını dile getiren BULDUK, zaman zaman babalarının da yanlarına geldiğini söyledi.

Burada bir ev ortamı oluşturulduğunu ifade eden BULDUK, çalışanların ilgisinden memnun olduklarını vurguladı.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
53 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
96 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
143 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
272 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
118 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
193 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
240 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
449 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR