Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
6398 kez okundu
Kadın çalıştıran patrona müjde!
Kadın çalıştıran patrona müjde!
Hükümetin yeni teşvik istihdamı kanunu yürürlüğe girdi. Buna göre 19-29 yaş arası kadın çalıştıranların primlerinin yüzde 20'sini devlet ödeyecek.
17 Şubat 2013 18:27

Hükümet, dokuz ayrı başlıkta verdiği istihdam teşviklerini sadeleştirecek. Kamu dışındaki tüm işyerlerinde 5 puanlık sigorta payı Hazine tarafından ödenmeye devam ederken, kadın, genç, özürlü istihdamı bölgesel düzeyde farklılaştırarak uygulanacak.

Yılsonunda süresi dolan ve bir daha uzatılmayacağı açıklanan 5084 sayılı Kanun kapsamında verilen istihdam teşviklerinin, işten çıkarmalara yol açabileceği endişesi hükümeti harekete geçirdi. Devlet halen, ARGE ve kültür alanıyla GAP'ta yapılan yatırımlara kadar 9 ayrı alanda işverenlerin sigorta primlerini ödüyor. Bunlardan sadece süresi dolan GAP'taki istihdamın İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarıyla ödenmesi uygulamasına devam edilmeyecek. Ancak diğer tüm başlıklar toplulaştırılarak devam edecek.

FON DESTEK OLACAK

İlk olarak 2004'de çıkarılan ve çeşitli torba kanunlarla süresi uzatılan kamu dışındaki tüm işyerlerinde uygulanan 5 puanlık sigorta priminin (48,9 TL) Hazine tarafından karşılanmasına devam edilecek. Uygulamayla işveren primleri 14,5 olarak ödüyor.

ÇİFTE TEŞVİK İSTİHDAMI

Hükümet, 25 Şubat 2011'de yasalaşan Torba Yasa ile birlikte, genç ve kadın istihdamı ile 5 puanlık prim indiriminin birlikte uygulanmasını öngören çifte teşvik uygulamasını başlattı. Yeni düzenlemeyle, kadın ve 19-29 yaş arasındaki gençleri istihdam eden işverenlerin sigorta primlerinde yüzde 19,5'luk işveren hissesinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Genç ya da kadın çalıştıranlar toplam sigorta prim oranlarında 5 puan indirimden de faydalanabiliyor.

51 LİRALIK VERGİNİN 49 LİRASI DESTEK

2013 yılının ilk altı aylık döneminde asgari ücretli olarak çalışan bekâr her işçi asgari geçim indirimi sonrası her ay devlete 51,38 lira gelir vergisi ödüyor. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni asgari ücrete şerh koyan Türk-İş, karşı oy gerekçesinde şunları vurguladı: Vergi yükünün azaltılması doğrultusunda düzenleme yapması gereken siyasal iktidar istihdamı artırmak ve işsizliği önlemek gerekçesiyle harekete geçmelidir

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ALTINORDU-ELAZIĞ
32 kez görüntülendi
İSTANBUL-ELAZIĞ
328 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
344 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
518 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
234 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
236 kez izlendi
TELEFİNAL
157 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
385 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR