Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
7134 kez okundu
Adli Bilişim Mühendisliği bölümü açıldı
Adli Bilişim Mühendisliği bölümü açıldı
Fırat Üniversitesi (FÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ, FÜ'nün Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiğini ve adli bilişim mühendisliği adı ile lisans düzeyinde bir bölüm açtığını belirti.
28 Şubat 2013 17:34

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ yaptığı açıklamada, Fırat Üniversitesinin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini ve Adli Bilişim Mühendisliği adı ile lisans düzeyinde bir bölüm açtığını belirti. Adli Bilişim Mühendisliği Bölümüne 2013-2014 akademik yılında öğrenci alınması için çalışmaları yoğun bir biçimde sürdürdüklerini belirten Rektör Prof. Dr. DEMİRDAĞ; bu bölümün ülke ihtiyaçları göz önüne alınarak kurulduğunu söyledi.
Rektör Prof. Dr. DEMİRDAĞ; “Adli Bilişim Mühendisliği eğitimi alanların öncelikli görevlerinin başında bilişim dünyasında işlenen çeşitli suçların delillerinin ortaya konması, sanal ortamdaki dolandırıcılık işlemlerini önleyici güvenlik tedbirlerinin alınması, delil karartmak amacıyla bilişim alanında yapılacak tasarruflarda bilginin geri kurtarılması, İnternet ortamındaki kötü amaçlı yazılımları siber dünyanın başına musallat edenlerin kullandıkları sahte yöntemlerin tespiti gelmektedir. Bu programı tercih edecek öğrenciler çok şanslı olacaklar. Mezun olduklarında hem Fırat hem de Sam Houston State Üniversitelerinin diplomalarını alacaklar ve İngilizce dil bilgileri çok yüksek seviyede olacaktır” dedi.

Adli Bilişim Mühendisliği öğrencilerinin ilk iki yıl içerisinde alacakları derslerin Yazılım Mühendisliği bölümlerinin ilk iki yılında almış oldukları derslere paralellik arz ettiği, ancak 3. üncü ve 4. üncü yıllarda tamamen alana yönelik dersler alacaklarını ifade eden Rektör DEMİRDAĞ; bu dersler arasında Sayısal Adli Bilişime Giriş, Donanım Adli Bilişimi, Ağ Güvenliği, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Sayısal Adli Bilişim Araçları, Bilgi Güvenliği, Siber Kanunlar ve Siber Savaşlar gibi farklı derslerin yer aldığını söyledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ, bu çalışmalara destek sağlamak amacıyla 20-21 Mayıs 2013 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi’nde “I. Uluslararası Adli Bilişim Sempozyumu” düzenleyeceklerini ve bu sempozyum için bir konsorsiyum oluşturduklarını, düzenleme ekibinde Amerika’dan Sam Houston State Üniversitesi, Türkiye’den Gazi Üniversitesi ve Polis Akademisinin paydaş olarak yer aldıklarını dile getirdi.

I. Uluslararası Adli Bilişim Sempozyumu Dönem Başkanlığı görevini sürdüren Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asaf VAROL da yaptığı açıklamada; bu sempozyumu Sam Houston State Üniversitesinden Prof. Dr. Peter COOPER, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU ve Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit BIÇAK ile birlikte organize ettiklerini, bu Sempozyumun birincisinin Fırat Üniversitesi, ikincisinin 2014 yılında Amerika’da Sam Houston State Üniversitesi, üçüncüsünün 2015 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi ve dördüncüsünün de 2016 yılında Ankara’da Polis Akademisi ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Sempozyum danışma ve bilim kurulunda görev üstlenenlerin, adli bilişim alanında seçkin uzmanlardan oluştuğunu, konuları adli bilişim ve güvenlik bağlamındaki tüm disiplinleri kapsayacak şekilde belirlediklerini dile getiren VAROL; bu sempozyum ile ilgili bilgilerin web sayfasının http://www.isdfs.org adresinde yayınlandığını söyledi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
56 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
98 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
147 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
280 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
128 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
197 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
247 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
456 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR