Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
5829 kez okundu
Elazığ’da vergi açığı var!
Elazığ’da vergi açığı var!
Elazığ Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Elazığ’da faaliyet gösteren ancak merkezleri farklı illerde olan firmalara seslenerek, “Merkezinizi Elazığ’a alın” çağrıda bulundu.
09 Şubat 2014 18:31

  Elazığ Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Elazığ’da faaliyet gösteren ancak merkezleri farklı illerde olan firmalara seslenerek, “Merkezinizi Elazığ’a alın” çağrıda bulundu.

 
Defterdar Yıldıraner, “Vergi Haftası” münasebetiyle düzenlediği basın toplantısında, verginin devlet için önemli olduğunu, vergi gelirleri ile ülkenin elektrik, yol, su, sağlık, eğitim ve emniyet gibi hizmetlerinin karşılandığını kaydetti.
 
Elazığ’da topladıkları vergi gelirlerinin ancak giderlerin yüzde 60’ını karşıladığını, yüzde 40’ının ise genel bütçeden yardımlar şeklinde karşılandığını belirten Yıldıraner, “İnşallah mükelleflerimiz duyarlı olurlarsa kayıt dışı çıkartabilir, vergilerimizi toplayabilirsek, kendi kendine yeten bir il olma çalışması içine gireceğiz.” dedi.
2013 yılında 734 milyon liraya vergi geliri tahakkuk ettiklerini belirten Yıldıraner,  “Tabi bu bizim için düşük bir oran. Bunda en büyük etken buradaki büyük esnafın diğer illere gitmesi. Bizim burdan çağrımız diğer ilerde görev yapan merkezleri orada olan,  başka vergi dairelerine vergi veren mükelleflerimizin Elazığ’da vergi dairesine vergi verilerse biz o zaman ancak kendi kendimize yeten bir il olacağız inşallah.” dedi.
 
Defterdarlık olarak 2013 yılında yaptıkları çalışmaları anlatan Yıldıraner, şunları söyledi: “Geçen bir yılda burada çeşitli çalışmalarımız oldu. 189 vergi denetim büromuzu merkezde gelir müdürlüğü bünyesine kattık. Burada arkadaşlarımıza günlük eğitimler verilmekte.  Ve burada seçkin insanlarla hizmet vermeye çalışıyoruz. Özellikle uzman, işini iyi bilen, mükelleflere anında cevap verebilecek insanları vergi denetim büromuza yerleştirdik.  Önemli olan ceza ile vergi tahsis etmek değil, rızaya dayalı  vergi tahsis edebilmek. Yine bu vergi denetim bürosunda tarım arazilerinde satış bürosu oluşturma çalışmalarımızda sonuç aşamasında. Demirbaşlarımızı aldık. Maliye bakanlığı ve mili emlak genel müdürlüğünden iki adet bilgisayar talebimiz oldu. Onlarda geldikten sonra aktif olarak faaliyete geçecek. 26 Nisan’da tarım arazileri satışı bittikten sonra hissedarlara doğrudan satış  ve ihale suretiyle satış için burada Elazığ’ın arazileri ilan edilecek, talip olanlara verilecek. Yani atıl durumda bulunan veya kullanılmayan arazilerimizin, ekonomiye kazandırılması en büyük hedefimiz. Bugün köylerden ilçelere veya ilçelerden şehir merkezlerine büyük bir göç olmaktadır. Eğer sizim köylümüz orada kendine toprak edindiğinde, Ne olacak? Hem ekonomiye katkısı olacak, hem gelir elde edecek, yeşil kart ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının kapısından biz bu arkadaşlarımızı kurtarmaya çalışacağız.
 
Göreve geldiğimizden bu güne bakanlığımıza çeşitli projeler önerdik. Özellikle Arıcak, Alacakaya, Ağın, Maden, Palu ve Karakaçan ilçelerimizde telefon ihtiyacımız var.  Fakat bunun karşılığında da merkezde yığılma var. Buradaki eleman fazlasını biz geçici görevle ancak oralara gönderiyoruz. İl içi rotasyon projesi önerdik. Bu il için rotasyon projesiyle buradaki beli sürelerde görev yapan  arkadaşlarımızın değişik ilçelerde görevlendirme imkanı sağlayacağız. Buraya göreve geldiğinizde 10 yılı geçmiş memur arkadaşlarımızı durumuna göre yakın ilçelere veya merkeze alımlar yaptık. Yani bu şehrin mağduriyetlerini engellemiş olduk. Şimdi düşünebiliyor musunuz? Bir memur Arıcak’a tayin edilmiş 10-15 senedir orada, ve çocukları okul çağına gelmiş ya çocuklarını yatılı bir okula verecek yahut da orada normal okuyamayan bir nesil yetiştireceğiz. 10 yılı geçen memurlarımızı merkeze aldık. Herkes merkeze tayin istiyor ama önemli olan merkeze tayin edilmek değil, yerini de memnun edebilmek. Yine eğer 5 yıl uzak ilçelerde çalışmışsa 5 yıl yakın ilçelere daha sonra merkeze alınıyor. Şu anda mili emlak müdürlüğümüzü güçlendirme çabalarımız var. Özellikle tarım arazi satışları bayağı yoğun. Geçici görevlede orada bilgili, yetişmiş arkadaşlarımızı milli emlak müdürlüğünde geçici görevlendirilerek, ilçelerimizde gerektiği zaman orada gerektiği zaman burada yükünü hafifletmeye çalışıyoruz.
 
Bir diğer projemizde maaşların personel müdürlüğünden ödenmesi. 10 tane ilçemizde yaklaşık 40 tane tahakkuk birimimiz var.  ilçelerle de bu toplamda 60 tahakkuk birimi yapıyor. Bizim önerimiz şu biz bunu personel müdürlüğünden ödeme emri belgesi ile ödeyebiliriz. Merkezde ki ödemelerimizi  ve ya ilçelerde ki ödemelerimizi merkeze çekmek yönünde yaptığımız çalışmayla Türkiye genelinde düşündüğümüzde büyük bir kırtasiye öbür şekilde de azalmaya sebebiyet vereceği aşikar.
 
Yine milli emlak müdürlüğü tarafından hazırladığımız bir proje var. Projemizde de hazine taşınır taşınmaza a  it işlemlerin hızlandırılması. Burada hazırladığımız projeyi yine bakanlığa gönderdik. Gelen evrak anında elektronik ortama kaydedilecek. Süresinde cevaplandırılmayanlar takip edilecek. Bakacağız bu evrak nerede unutulmuş, ihmal mi var kasıt mı var? Yoksa kusur mu? Sonrasında beli dairelerle bizim yazışma yapmamız gerekiyor. 19 veya 20 tane bakanlığın taşra teşkilatından olurlarını almamız gerekiyor. Bunlar cevap vermiş mi, vermemiş mi? Neden cevap vermemiş. Cevapları hızlandırmaya çalışacağız.
 
Gelir müdürlüğüne 6 proje gönderdik. Bunlar Gelir müdürlüğünü örgütlendirme projesi. Bunlarda defterdarlığa bağlı. Eskiden Gelir Müdürlüğü pasif bir ortamda yürütülürken burada yaptığımız çalışmayla Gelir Müdürlüğü vergi dairelerine yön verebilen, onlara yol gösterebilen bir şekle çevirdik.
Yine kamuda ödemelerde vergi ve SGK borcunun olması durumunda ödemeyi yapan kurumun KBS kayıtlarına otomatik tahsilinin sağlanması projesi. Malumunuz vatandaş SGK’dan borcu yok kağıdı alıyor. Bizde bu borcu yok kağıtlarını KBS ortamında daha ödeme emri belgesi oluşturulurken biz orada hemen bütçe giderine veya aktarılacak paralara gelindiği zaman denilecek ki “Bu adamın vergi borcu vardır veya SGK borcu vardır.” Hemen anında oradan kesilmesi sağlanacak. Tabi kesilme şartlarından bir tanesi de şudur, “icra emrinin uygulamaya konulmuş olması.” icra emrinin olmadığı hiçbir şeyi kesmeye yetkimiz yok. Elektronik ortamda icra konulduysa yine elektronik ortamdan bunu kesme projesi.
 
Bir diğer projemizde  Alacakların tahsisi hakkında kanunla ilgili. Şimdi bir vatandaşa icra uygulaması yapılıyor. Evini arabasını haciz ediyoruz. Evini arabasını biz satışa çıkarttığımız zaman bu değersiz bir vaziyete düşebiliyor. Ve ya bu arkadaşımız bu araçla ticaret yapmak zorunda olabiliyor. Biz diyoruz ki yüzde 50 teferruh ile bunu gelir olarak alın borcunu silelim. Eğer 5 yıl içerisinde evini arabasını alabilecek kapasiteye geldiyse yeniden bu evi arabasını kendisine verelim.
Projelerimiz inşallah devam edecek. Elemanlarımız iyi. Onları yerlerinde değerlendireceğiz. Çocuklara yönelik programlarımız var. Özelikle öğrenci çocuklarımıza vergi bilincini aşılamak.” 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
296 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
472 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
477 kez görüntülendi
M.ANALİZ SALIBABA
150 kez izlendi
TELEFİNAL
89 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
321 kez izlendi
TELEFİNAL
229 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR