Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
4593 kez okundu
Diş sağlığı genel sağlık açısından önemli
Diş sağlığı genel sağlık açısından önemli
Elazığ’da Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Flor Uygulaması kapmasında Fevziçakmak İlkokulunda öğrencilere ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi verildi.
24 Şubat 2014 14:17

Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin ilimiz genelinde daha etkin olarak uygulanması amacıyla düzenlenen flor uygulamasına Fevziçakmak İlkokulunda başlandı. Öğrenciler için bir eğlence modunda  uygulama yapıldı. Öğrencilere doğru diş fırçası kullanımı hakkında kısa bir bilgilendirme yapılarak uygulamaya geçildi.

İkinci uygulama Namık Kemal İlkokulunda yapıldı. Her sınıfta yaklaşık 15 dakika süren uygulamanın il merkezindeki tüm ilkokullarda yapılarak çocuklarımızda sağlıklı diş gelişiminin sağlanması hedeflendi.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. İbrahim Halil Akkuş konu hakkında şöyle dedi: “Fırçalar çantada, dişler yolunda sloganıyla yola çıktık. Bu süreçte bize destek veren Kırıkkale Üniversitesine ve değerli hocam Prof.Dr. Çoruh Türksel Dülgergil beyefendiye, Fırat Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik 3.sınıf öğrencileri ve okul idaresine, emeği geçen sağlık çalışanlarımıza kurumum ve Elazığ adına teşekkür ederim. 6700 İlkokul 1. Sınıf öğrencisine yönelik olarak planlanan flor uygulamasına başladık. Bir yıl içerisinde 4 defa uygulayacağımız flor uygulaması ile çocuklarımızın ağız ve diş sağlığının koruması ve gelecek yıllarda dişlerinde oluşabilecek çürüklerin önlenmesini hedeflemekteyiz. Bu süreçte hem bizlere hem de sizlere önemli görevler düşmektedir. Eğitim ve sağlık camialarının bu süreci başarı ile tamamlayacağından şüphe duymuyorum. Koruyucu ağız ve diş sağlığı konusunda uygulamalarımız devam edecek.

Prof.Dr.Çoruh Türksel Dülgergil yapılan uygulama hakkında “Biz bu gün geleceğimize yatırım yapmak için buradayız. Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını korumak bizler için vazgeçilmez bir süreçtir. Herkes her gün 2 defa ve en az 2 dakika dişlerini fırçalamalı, diş ipi kullanmalıdır. Dişlerde plak oluşumunu önleme hem ağız ve diş sağlığı açısından hem de genel vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Bu konu hem sağlık hem de maddi anlamda büyük bir uygulamadır. Diş tedavisi hem kişi hem de ülke ekonomisi açısından büyük kayıplara neden olmaktadır. 1970’lerden beri yurt dışında kullanılan bu uygulamalar ile bazı ülkeler diş hekimi ihtiyacını en aza indirmişlerdir. Bizler bu uygulamaları yaygınlaştıracağız. Ama en önemlisi kişilerin kendi ağız ve diş sağlığına önem vererek koruyucu uygulamaların başta geleni düzenli diş fırçalama alışkanlığını kazanmalarını sağlamaları olacaktır. İlimizde flor uygulanmasını sağlayan başta Halk Sağlığı Müdürümüze, il Sağlık Müdürümüze, Genel Sekreterimize, Hemşirelik Yüksek Okulu idarecilerine ve öğrencilerine başarılar diliyorum” dedi. 

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
53 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
96 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
143 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
272 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
118 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
193 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
240 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
449 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR