Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
6158 kez okundu
Şair Süleyman Bektaş anılacak
Şair Süleyman Bektaş anılacak
Elazığ’ın yetiştirdiği kıymetli şair Süleyman Bektaş Elazığ’da düzenlenecek programla anılacak.
04 Mart 2014 15:16

Elazığ’ın yetiştirdiği kıymetli şair Süleyman Bektaş Elazığ’da düzenlenecek programla anılacak.

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının katkılarıyla; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Elazığ Belediyesi Kültür Müdürlüğü Fırat Üniversitesi Edebiyat Öğrenci Topluluğu ve Manas Yayıncılığın birlikte düzenledikleri Harput’un Kayıp Şairi Süleymen Bektaş Programı 7 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek.

HARPUT’UN KAYIP ŞAİRİ SÜLEYMAN BEKTAŞ PROGRAMI ŞÖYLE

 

7 MART 2014 CUMA

GARİPÇİLER VE OKTAY RİFAT

Yer: Fırat Üniversitesi Bahaeddin Ögel Konferans Salonu

Saat: 14.00

 

Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Doç. Dr. Tarık Özcan

SÜLEYMAN BEKTAŞ’A SAYGI

Yer: Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi

Saat: 19.00

Açılış Konuşmaları

 

Harput’tan Gazeller

Paşa Demirbağ, Mustafa Döner, Mehmet Şerif Çeçen

 

Bir Şair Bir Hayat

Yönetmen: M. Reşat Bulut

 

Kitap Tanıtımı: Şair ve Şölen Süleyman Bektaş

Doç. Dr. Tarık Özcan

 

Anılarda Süleyman Bektaş

Doğan Hızlan

Prof. Dr. Ahmet Buran

Ali Ekber Bektaş

Nesimi Özaydın

Reşat İspir

Orhan Gökçen

Nazım Payam

 

Bestelerde Süleyman Bektaş

Naci Sönmez, Doğan Sever, Celil Mataracı

 

SÜLEYMAN BEKTAŞ KİMDİR?

(1937 – 1996)

 

Süleyman Bektaş, İsmail ve Hatice Bektaş çiftinin üçüncü çocuğu olarak Elazığ’ın Rızaiye mahallesinde Tahtalı Caminin bitişiğindeki bir evde 1929 yılının Mart ayında dünyaya gelmiştir. İlkokula 1937 yılında o zamanki adıyla İnönü (İsmet Paşa İlkokulu) Mektebi’nde başlayan Süleyman Bektaş, sırasıyla Atatürk Ortaokulu’nu (1945) ve Elazığ Lisesi’ni (1948) bitirmiştir. Sınıf arkadaşları arasında daha sonra Elazığ’da belediye başkanlığı yapan Damat Giyim’in sahibi Adnan Orakçıoğlu da bulunmaktadır. Lise yıllarında ilk kez şiirle tanışır. 11 Kasım 1949 tarihinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydını yaptırdığını görmekteyiz. Yaşadığı olumsuz bir aşk hadisesi yüzünden Hukuk fakültesini son sınıfta terk eder. Bir müddet İstanbul’da çalışan Süleyman Bektaş’ı 1960 yılında Amerika’dan dönen dayısı Güzel Ali Haydar Şıkova, İstanbul’dan alarak Elazığ’a getirir. Elazığ’da bir müddet dinlenen Süleyman Bektaş, kardeşiyle birlikte Bankalar Caddesindeki babadan kalma aktar dükkânını çalıştırır. Daha sonra kendi işini kurmak amacıyla bir takım teşebbüslerde bulunmuştur. Bu arada Elazığ’daki kültür muhitlerini de yakından takip eder. Süleyman Bektaş’ı 1958 yılında Fikret Memişoğlu’nun başkanlığında kurulan Harput-Elazığ Halk Türküleri ve Halk Oyunları Derneği’nin kurucu üyesi olarak görmekteyiz. Bu dernek içerisinde kurucu üye olan ve kendisi gibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin üçüncü sınıfından ayrılan şair Cenani Dökmeci ile tanışması, onun şiire yönelmesine ve şiir kültürünün olgunlaşmasına olumlu bir katkıda bulunacaktır.1968 yılından itibaren Turan Gazetesinde ilk şiirlerini yayımladığı görülmektedir. 1972 yılında tek şiir kitabı olan Acı Şölen’i bastırır. 1974 yılında Hürriyet Kelebek dergisinin açtığı İnönü şiir yarışmasında 6500 şair arasından İki Yıldız şiiriyle Türkiye birinciliğine layık görülür. Hürriyet Gazetesinin aynı yıl düzenlediği Kıbrıs konulu şiir yarışmasında da Kıbrıs Destanı isimli şiiriyle mansiyon ödülünü almıştır. 1974-1980 yılları arasında Hisar ve Varlık dergilerinde 50’ye yakın şiiri yayımlanır. Sonraki yıllarda Cumhuriyet Dergisinde de önemli şiirlere imza attığını görmekteyiz.

1980’den itibaren Bursa’ya yerleşen ailesinin yanına gitmiştir. Bursa’da önemli şiirlere imza atan şair, ticaretle uğraşan ailesi iflas ettiği için parasızlıktan dolayı bunların birçoğunu yayımlayamamıştır. O’nun için şiirin dışındaki her iş ikinci sınıf bir iştir. Şiirlerini, Bahar Ezgileri, Dört Boyutlu Sevdadır Yaşamak, Kuşluktaki Ölü, Bengi Mevsimi Hüzün İnsanın isimli dosyalarında toplamıştır. Bu dosyalarında iki yüz elli civarında yayımlanmamış şiiri bulunmaktadır. Şiir kültürü ve dili bakımından Elazığ’ın yetiştirdiği en güçlü şairlerden birisidir. Şiirini mümkün olduğu kadar her türlü siyasal oluşumun dışında tutmayı başarmıştır. 1996 yılında Bursa’da vefat eden şair, hiç evlenmemiştir. Mezarı, Bursa Hamitler mezarlığındadır.

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
296 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
472 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
477 kez görüntülendi
M.ANALİZ SALIBABA
150 kez izlendi
TELEFİNAL
89 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
321 kez izlendi
TELEFİNAL
229 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR