Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
5002 kez okundu
"Tiyatro, en ilgi çekici sanattır"
Elazığ Genç Tiyatro Oyuncuları ve Sanatçılar Derneği (EGTİSAD) Başkanı, Tiyatro Sanatçısı Levent Genç, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.
27 Mart 2014 11:38

 “Tiyatro hayatımızın bir parçasıdır”

Elazığ Genç Tiyatro Oyuncuları ve Sanatçılar Derneği (EGTİSAD) Başkanı, Tiyatro Sanatçısı Levent Genç, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Genç, açıklamasında, 1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsünün 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul ettiğini ve bu enstitüye üye ülkelerin, her 27 Mart gününü Tiyatro Bayramı olarak kutladığını belirtti.

Tiyatrolar Gününde, tiyatroyu halka sevdirmek için etkinlikler yapıldığını ifade eden Genç, şöyle konuştu. “Hayatın bir parçası ve güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biri olan tiyatro da, harekete, konuşmaya ve bazen de müziğe yer verilir. İlk çağlarda tiyatro, yazılı bir metin olmadan oynanırdı. Yeteneğine güvenen oyuncular sahnede istedikleri gibi konuşurlardı. Bizim kültürümüzde tiyatroyu; orta oyunu, gölge oyunu, köy seyirlik oyunları, meddahlık, danslı ve taklitli oyunlar şeklinde görürüz. Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır. Bir olayın çeşitli şekillerde canlandırılmasına "tiyatro" adı verilir. Tiyatro, yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından hareketlere, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir. Tiyatroda oynayanla izleyen arasında yakın, sıcak bir iletişim vardır. Tiyatroda rol alan kişilere "tiyatro oyuncusu" ya da "tiyatro sanatçısı" denir. Tiyatronun yazılı bir metni vardır ve oyuncular bu metne göre tiyatroyu oynarlar. Metne bağlı kalmadan oyuncuların doğal olarak kendiliğinden oynadıkları bölümlere ise "doğaçlama" adı verilir. İlk çağlarda oyunun yazılı metni yoktu. Yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Tuluat; oyuncuların o anda düzenledikleri hareketleri, tasarladıkları sözleri söylemeleridir. Tuluat, sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunudur. Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıktı. Bir süre tiyatro sözsüz oynandı. Oyuncular olayları, el, kol, gövde, jest ya da yüz hareketleriyle anlatırlardı. Bu sözsüz tiyatroya "pandomima" adı verilir.

Tiyatro eğitimi, konservatuar denilen okullarda verilir. İnsanları eğiten, eğlendiren tiyatro, aynı zamanda düşündürür de. Bir arada yaşayan insanların birlikte güldüğü, birlikte ağladığı ve hep birlikte düşündüğü tiyatro salonları, insanca duyguların da öğrenildiği yerlerdir. EGTİSAD yönetimi olarak; yüzünüz hep gülsün, gülmek için birçok nedeniniz var, neşeniz eksik olmasın diyoruz. Herkesin 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü en içten duygularımızla kutluyoruz. Sözlerimi, ünlü tiyatro yazarımız Haldun Taner'in bir cümlesi ile bitiriyorum: Tiyatro olmasaydı, insanoğlu çok eksik, çok güdük kalırdı.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
296 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
472 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
477 kez görüntülendi
M.ANALİZ SALIBABA
150 kez izlendi
TELEFİNAL
89 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
321 kez izlendi
TELEFİNAL
229 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR