Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
1309 kez okundu
“İçimizdeki trafik canavarını durduralım”
“İçimizdeki trafik canavarını durduralım”
“İçimizdeki trafik canavarını durduralım, o bizi durdurmadan”
17 Şubat 2017 14:03

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı, İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, Elazığ’da son günlerde yaşanan ölümlü ve ağır yaralamalı trafik kazalarının sürücüler tarafından yapılan aşırı hızdan kaynaklandığını söyledi.

Saraç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Elazığ’da son zamanlarda trafik kazalarında yaşamını yitiren ve ağır yaralanan vatandaşlarımızın sayısının gittikçe arttığına dikkat çekerek, yaşanan bu kazaların dernek olarak kendilerini derinden üzdüğünü ifade etti.

Bir anlık dikkatsizliğin ömür boyu pişmanlık getireceğini vurgulayan Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, “Dikkatsizlik ihmali, ihmal de tehlikeleri doğurur” diyerek sürücüleri uyardı.

 Saraç, ilimizde son haftalarda yapılan ağır yaralanmalı ve ölümlü kazaları değerlendirerek, şunları kaydetti: Dernek olarak ilimizdeki ağır yaralamalı ve ölümlü trafik kazaların geneline baktığımızda çok büyük bir çoğunlu sürücülerin aşırı hız yapmasından kaynaklandığını görmekteyiz.  Normal şartlarda yatayda 190-200 derecelik bir açı kontrol edebilen sürücünün hızı arttıkça görüş açısının daraldığı, daralması sonucunda yol çevresindeki hareketliliği ve yaklaşmakta olan tehlikeyi zamanında görememesinin kazaya neden olacağı unutulmamalıdır. Hız arttıkça durma mesafesi uzar, direksiyon hâkimiyeti zorlaşır ve çarpma şiddeti artar. Hız limitlerinin 50 km/saat olduğu ve yayaların en yoğun olarak bulunduğu şehir içi güzergahlarda kazaya uğrayan yayaların ölüm riski yaklaşık % 50 dolayındadır. Yani 50 km/saat’lik hızla bir yayaya çarptığınızda yayanın yaşama ihtimali, ölme ihtimaline eşittir. Araştırma sonuçlarına göre 32 km/saat hızla giden bir arabanın çarptığı yayaların % 5’i yaşamını yitirirken, 64 km/saat hızla giden bir aracın çarptığı yayada da ölüm oranı % 85 olmaktadır. 

Bu ilişkiyi bir de hız limitinin 90 km/saat olduğu şehirlerarası yollar için irdeleyecek olursak, yayaların taşıyacağı ölüm riski % 100 ‘dür.  Yani, kazadan canlı kurtulma ihtimali ancak ve ancak mucizelere bağlıdır.

Sadece bu sonuç bile aşırı hızın nasıl katliam gibi sonuçlar verdiği gerçeğini doğrulamaktadır. Aşırı hız yapan sürücü kendisinin ve başkalarının hayatını hiçe sayarak acı sonuçlarla karşılaşacağı ve ömür boyu pişmanlık duyacağı anılarla karşı karşıya kalabilir.

Gelin hep birlikte içimizdeki trafik canavarını durduralım, o bizi durdurmadan.” Dedi. 

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
117 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
102 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
170 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
275 kez görüntülendi
DUYURU
11 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
54 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
140 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
354 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR