Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
589 kez okundu
Elazığ’da arıcılara organik kovan dağıtıldı
Elazığ’da arıcılara organik kovan dağıtıldı
Elazığ’da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından arıcılara organik kovan dağıtıldı.
20 Nisan 2017 15:00

Elazığ’da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından arıcılara organik kovan dağıtıldı. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan ‘Organik Arıcılığın ve Organik Bal Üretiminin Yaygınlaştırılması’ projesi kapsamında, Akçakiraz Beldesinde arıcılara 400 adet organik kovan dağıtıldı. Organik kovan dağıtım törenine Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdürü Mustafa Altunok, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan,Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahaddin Kaya, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Canbay, Ziraat Odaları Birliği Başkanı İbrahim Hacıoğulları, kurum müdürleri ve üreticiler katıldı.
Gerçekleştirilen projenin ekonomiye katkı sağlayacağını belirten Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahaddin Kaya, sezonun üreticiler için bereketli geçmesini temenni etti.
Tarım ve hayvancılık kenti Elazığ'ı daha ileriye götürmek için gerekli çalışmalar yaptıklarını ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, "Arıcılık sektörü de bizim için çok önemli bir yere sahip. Yaklaşık bin tane işletmeden oluşan ve 71 bin koloni ile bu faaliyeti yürüten bir sektör. Bizim coğrafi ve iklim koşulları ile bitki floramız bunun daha da geliştirilmesine çok elverişlidir. Bakanlık olarak arıcılığın ileri gitmesi için dönem dönem değişik başlıklar altında desteklemelerimiz söz konusu oluyor. Ayrıca ilimize has bu proje kapsamında Sivrice ve Maden ilçelerimizde de organik arıcılığın geliştirilmesi için çalışıyoruz. Bu bölgelerde bin 200 kovanı dağıtmış olacağız" dedi.
Türkiye'de 1980'de başlayan organik tarım çalışmalarının 2000 yıllarında hız kazandığını vurgulayan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Canbay ise, “Birliğimizde 780 kayıtlı aktif üyemiz bulunuyor. Türkiye arı yetiştiriciliğinde dünyada 3’üncü ve bal üretiminde ise 4’üncü sırada yer almaktadır. Ancak ihracatta ilk 10'a girememekteyiz. Bunun nedeni ihracata giden balın organik vasıf taşımamasıdır. Bu proje ile organik bal üretiminde artış sağlanacaktır"diyerek bilgi verdi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
117 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
102 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
170 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
275 kez görüntülendi
DUYURU
11 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
54 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
140 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
354 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR