Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
507 kez okundu
Dolu 40 bin dekar alanı etkiledi
Dolu 40 bin dekar alanı etkiledi
Elazığ'da geçtiğimiz ay yağan dolunun 40 bin dekar alanı etkilediği tespit edildi.
11 Haziran 2017 15:27

 Elazığ'da geçtiğimiz ay yağan dolunun 40 bin dekar alanı etkilediği tespit edildi. 
Elazığ'ın merkez ve ilçelerinde 19 Mayıs’ta yaşanan dolu afeti nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ile İlçe Müdürlüklerince başlatılan hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Yapılan çalışmada 40 bin dekar alanda yüzde 30 ile yüzde 80 arasında hasar olduğu belirlendi. Hoş, Kıraç ve Sedeftepe köylerindeki hasar tespit çalışmalarına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirtti. Karahan, "Hoş, Kıraç ve Sedeftepe köylerinde 85 bin ton civarında rekoltenin olduğu üzüm üretimi yapılmaktadır. Maalesef 19 Mayıs tarihinde meydana gelen dolu, ürünlerimize ciddi anlamda zarar verdi. Dolu zararının ertesi günü ekip arkadaşlarımız tarafından hızlı bir şekilde zarar tespiti başlatıldı. Bugüne kadar yapmış olduğumuz tespitlerde Elazığ merkez ve ilçelerinde toplamda 40 bin dekar alanda yüzde 30 ile 80 arasında dolu zararı olmuş" dedi.
Zarar tespit sonuçlarının ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştığını aktaran Karahan, "Üreticimiz yıl boyunca sadece ürettiği bu ürünlerden elde edeceği mahsulü bekliyor. Bütün gelir kaynağı budur. Devlet olarak bizim uyguladığımız kanun ve yönetmelikler var. Bu yönüyle üreticilerimizin yüzde 50'sini bakanlığımızın ödediği TARSİM uygulamasından yararlanmasını istiyorum. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları olarak sadece bu konuda değil, özellikle yetiştirme teknikleri, hastalık ve zararlılar ile mücadele, bahçe ve bağ tesisleri, toprak işleme, hasat teknikleri gibi konularda sürekli sahada olacaktır" ifadelerini kullandı.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
59 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
99 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
150 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
287 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
135 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
199 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
252 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
465 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR