Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
358 kez okundu
Jeomorfoloji Sempozyumu düzenlendi
Jeomorfoloji Sempozyumu düzenlendi
Elazığ’da düzenlenen Jeomorfoloji Sempozyumu’na katılan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, dünya nüfusunun artmasıyla beraber insanların coğrafi mekanları daha fazla kullanarak tahrip ettiklerini söyledi.
12 Ekim 2017 14:06

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü ve Jeomorfoloji Derneği iş birliğiyle organize edilen ‘Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. Ulusal ve uluslararası camiada söz sahibi olan bilim insanlarının bir araya getirilmesinin amaçlandığı sempozyumda, jeomorfoloji, topoğrafyalar, iklim değişiklikleri, paleocoğrafya ve jeomorfolojik miras konuları konuşulacak.
Jeomorfoloji alanında 3 gün sürecek sempozyumun açılışını yaptıklarını belirten Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Kâinatı yaratan yüce rabbimiz, bu kâinatta eşrefi mahlukat olarak insanı yaratmıştır. Yani kâinatın varlığı insanın rahat ve huzuru içindir. Yaptığımız her türlü ilmi ve bilimsel çalışmaların, yeryüzünde yapılan değişikliklerin, yeni buluşların bütününün merkezinde insanın huzuru ve mutluluğu olmalıdır. Hepimiz şunu biliyoruz ki milyar yıl önce yaratılan dünyanın jeolojik, fiziki ve coğrafi şekliyle bu günkü dünyanın fiziki ve coğrafi şekli aynı değildir. Denizleri doldurarak yerlerine hava alanları veya parklar yaptık. Denizlerin altından otobanlar geçirerek raylı sistemler yaptık. Yer yüzündeki birçok yere dev kuleler yaparak rüzgarın esme yönünü değiştirdik. Zaman içindeki depremlerle akarsuların yerleri değişerek şehirlerin yerleşim alanları değişti. Bütün bunların bir bilimsel çatı altında incelenip, insanoğlunun kendi kabiliyetiyle yapacağı değişimlerin merkezine insanımızı koyup, ona göre bir değişim politikası izlediğimizde, inanıyorum ki insanımız daha mutlu, daha kaliteli ve daha bilimsel bir yaşam tarzının içinde olacaktır” dedi.

BİLİM HAYATA YANSIMASI GEREKEN BİR OLGU

Fırat Üniversitesinin coğrafya alanında böyle bir sempozyuma ev sahipliği yaptığını dile getiren Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Günümüzde hemen hemen bütün alanlarda coğrafya yaşantımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bulunduğumuz yerden dünyanın diğer tarafında bulunan bir coğrafik alanı görüntüleyebiliyor, oradaki iletişim kültürünü, coğrafik alanları görebiliyoruz. Coğrafya sadece coğrafik alanlar olarak değil, mutlaka diğer bilim dallarıyla birlikte oldukça gelişmiş bir konuma sahiptir. Bilim üretilen ve hayata yansıması gereken bir olgudur. Coğrafya da hayatımıza yansıyan en önemli bilim dallarından bir tanesidir” diye konuştu.

İNSANLAR COĞRAFİ MEKANLARI TAHRİP ETTİ
Dünya nüfusunun artmasıyla beraber insanların coğrafi mekanları daha fazla kullanarak tahrip ettiklerini ifade eden Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Başta 1992 yılında Rio da yapılan çevre konferansı olmak üzere, insanoğlunun çevre üzerindeki bu baskısının, sebep olduğu tahribatın önüne geçilebilmesi amacıyla sürdürülebilir, kalkınma ve onun bir parçasını oluşturan eylem planlarıyla uluslar arası boyutta insan oğlunun çevredeki etkileri, tartışılmaya, konuşulmaya, bunlara karşı önlemler alınmaya başlanmıştır” diyerek açıklamalarda bulundu.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
57 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
98 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
148 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
282 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
134 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
199 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
249 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
460 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR