Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
1211 kez okundu
Başbakan Yıldırım Elazığ'da
Başbakan Yıldırım Elazığ'da
Partisinin Merkez ilçe kongresine katılmak amacıyla Elazığ’a gelen AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılışı ve fahri doktora tevcih törenine katıldı.
21 Ekim 2017 15:08
Partisinin Merkez ilçe kongresine katılmak amacıyla Elazığ’a gelen AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılışı ve fahri doktora tevcih törenine katıldı.
Açılışta konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin son 15 yılda eğitim alanında önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, bu süre içerisinde yüksek öğretim alanında 81 ilde üniversite kurulduğunu, öğrenciler için yurtlar  yapıldığını aktardı. 
Öğrencilerin öğrenimlerini burs ve kredi ile desteklendiğini aktaran Başbakan Yıldırım, “2003’te öğrenci başına 45 lira burs veya kredi veriyorduk. 2018’de bu rakam 470 Lira olacak. 425’ti. Bu sene 425’ten 470 Lira'ya çıktı. Hayırlı olsun. Bunu da Elazığ’dan açıklamış olduk. Bunlar önemli gelişmeler. Ancak yeterli değil. Hedefimiz Türkiye’yi parmakla gösterilen ülkeler arasına sokmak. Türkiye’nin potansiyeli büyük. İmkanları büyük. Türkiye’nin geçmişi var. Tarihi derinliği var. Medeniyet birikimi var. Yıllardan beri dünyanın batı ile doğusunu buluşturmuş, çatışmaları kardeşliğe dönüşmüş bir ulustan bahsediyoruz.” dedi.
 
ENİNDE SONUNDA HÜSRANA UĞRAYACAKLAR
Kuzey Irak’ta yapılan referanduma ilişkin açıklamalarda da bulunan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Irak’ta birtakım gelişmeler oldu. Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi bir referandum kararı aldı. Dedik ki 'Yapmayın, etmeyin, kendi halkınıza karşı yanlış yapıyorsunuz. Onları mağdur ediyorsunuz. Kafanıza göre bu kararları alırsanız sonuçlarından oradaki her türlü etnik kimliğe bu bedeli ödetmeye hakkınız yok.' Fakat dinleyen mi oldu? Şimdi ne oldu. Başladıkları yere geldiler. Bütün kazanımlarını kaybettiler. Tabi şartlar ne olursa olsun bu coğrafyada biz biriz, beraberiz, hiçbir zaman burada olup bitenden orada yaşayan kardeşlerimize bir zarar gelmesini istemeyiz. Bizim derdimiz orada birliği, beraberliği, kardeşliği bozmaya çalışan üst aktörlerdir. Oradaki üst aktörler ülkemizin güney sınırları boyunca hem Irak’ta hem Suriye’de yeni bir yapay devlet hevesinin içerisine girmiştir. Ancak şunu herkes bilmelidir ki; bu aziz millet oradaki şer ittifakına asla müsamaha göstermeyecektir. Bölgedeki statü değişikliği, Irak’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğü üzerine oynanan oyunlar doğrudan Türkiye’yi ilgilendiriyor.  Hiç kimse 'Bu Türkiye’nin işi değildir' diyemez.Bu sınırların hangi şartlarda oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Sınırın o tarafıyla bu tarafı arasında bir fark yok. Yapay bir çizgi. O tarafıyla bu tarafı arasında bir fark yok. Yapay bir çizgi. Akrabalık her şey var. Dolayısıyla bu yapıyı bozmaya çalışanlar, burada bir şer odağı oluşturmaya çalışanlar eninde sonunda hüsrana uğrayacak." dedi. 
 
DAHA UYANIK OLMAMIZ LAZIM
Bu durumun Türkiye’nin milli güvenlik meselesi olmaya devam edeceğine vurgu yapan Yıldırım terör örgütlerine karşı Türkiye’nin daha tedbirli ve uyanık olması gerektiğini belirterek, "Bizim amacımız bölgede kardeşliğin, huzurun yerleşmesidir. Oradaki olacak her türlü olumsuzluğun faturasını, yükünü biz karşılıyoruz. Hiçbir katkısı olmayan, sorun üretmekten başka hiçbir rolü olmayan ülkelerin burada racon kesmesi asla ve asla kabul edilir bir şey değil. Onun için aman oyuna gelmeyelim. birliğimizi beraberliğimizi gözümüz gibi koruyalım. Biz bir olursak, iri olursak, diri olursak, birlikte Türkiye olursak evelallah hiç kimse bize bir şey yapamaz. Maalesef bizim enerjimizi azaltan, medeniyet yolculuğumuzu yavaşlatan bu şer yapılanmalarına karşı artık daha tedbirli olmamız lazım. Daha uyanık olmamız lazım. Büyük fotoğrafa, geleceğe odaklanmamız lazım.” ifadelerini kullandı.
 
VELİLERİMİZ RAHAT OLSUN
TEOG ve Yüksek Öğretime Geçiş Sistemi'ne ilişkin açıklamalarda da bulunan Başbakan Yıldırım, “3,5 milyon gencimizi ilgilendiren bir konu. Üniversiteye giriş sınavında değişikliğe gidiliyor. Aslında bu biraz sadeleştirme. Yani iki kademeli sınavdan yine iki kademeli ama aynı günde yapılacak bir sisteme dönüşüyor. Yüksek Öğretim Kurumları sınavı adı altında sabah ve öğle oturumu olarak iki oturumda gerçekleşecek bir sınavdan söz ediyoruz. Böylece öğrencilerimiz stres yaşamasın istiyoruz. Düzenleme bunu hedefliyor. Esasında üniversitelerde geldiğimiz nokta şu; bu liselerimizin mezun ettiği öğrenci sayısıyla üniversitelerimizin kabul ettiği öğrenci sayısı hemen hemen başa baş. Diyeceksiniz ki 'Sınava ne gerek var?' Ama geçmişten gelen 2 Milyon 400 Bin öğrencimiz var. İkincisi de diyelim hepsi Fırat Üniversitesi’ne girmek istiyor. Orada bir sıkışma oluyor. O yüzden de bir seçilmiş sisteme ihtiyaç var: bunu belirleyecek olan da ortaokuldan, liseden 12 yıllık temel eğitimden aldığınız bilgi beceri, birikim ve sınav. Bunlarla nereyi hak ediyorsanız oraya gireceksiniz. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda üniversite girişi bu kadar. Stresli olmasını gerektirecek bir durum yok, gittikçe rahatlıyor. Yapmanız gereken lisede, orta okulda ve temel öğretimde kafanızı şekillendirmek, hangi alana gireceğinize karar vermek. Onun için liseye geçiş sınavı TEOG7u da değiştiriyoruz. Her şeyi niye değiştiriyorsunuz diye sorabilirsiniz. Değişim eğer daha iyisini getirmeye hizmet ediyorsa durmadan değişim lazım. Ama mevcudu daha da geriye düşürüyorsa orada değişime ihtiyaç yok. Hem üniversitede hem de lise geçişteki değişimin amacı öğrencilerin öğrenim hayatını bir sınavın stresine sıkıştırmak değil. 5. Sınıftan başlayarak orta okuldaki elde ettiği beceri, başarı sonucu hak ettiği yere gitmesidir. İstediği okula gitmesidir. Veliler, vatandaşlarımız rahat olsun. Hiçbir şekilde öğrencilerimizin aleyhine olacak bir düzenleme asla olmayacak. Daha iyisi olacak. Daha rahat edecekleri, streslerinin azalacağı, geleceğe hazırlanacakları bir yeni geçiş sistemi getiriliyor.” şeklinde konuştu.
Programın ardından Fırat Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Başbakan Binali Yıldırım'a Fahri Doktor ünvanı verildi.
 
AK PARTİ DEMOKRASİNİN TEMİNATI
Başbakan Binali Yıldırım daha sonra AK parti Elazığ Merkez İlçe Başkanlığı 6. Olağan Genel kurulunda konuştu. 
Başbakan Yıldırım, AK Parti’nin demokrasinin teminatı olduğunu söyledi.
Ak Parti’nin 16 yıldır Türkiye’ye hizmet verdiğini belirten Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu aziz millete hizmet etmeyi bize nasip ettiği için Mevlamıza hamdolsun. İnşallah daha nice yıllar rabbim bize bu aziz millete hizmet yapmayı nasip eylesin. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye yeni dönemin adını 16 Nisan’da koydu. 16 Nisan referandumuyla 94 yıllık hükümet sistemimizi değiştirdiniz. Halkımızın oylarıyla artık önümüzdeki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyoruz. 2019 üç tane seçim yapacağız. Belediye seçimleri, milletvekili seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi . Türkiye’nin gelecek 5 yılına damgasını vuracak kararı 2019 yılında vereceğiz. Türkiye’yi Cumhuriyetimizin 100. Yılına muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak kadrolar bu seçimlerde belli olacak: AK Parti’nin bugüne kadarki başarısının arkasında AK kadınların imzası var, AK gençlerin imzası var. Ana kademenin imzası var. Artık Ak Parti kendisi ile yarışan bir parti haline geldi. Geceyi gündüze katacağız, çırayı yıldız yapacağız. Daha çok çalışacağız. 16 yıldır AK kadrolar el ele, gönül gönüle, omuz omuza, bütün zorlukları aşarak geliyor. 2002 AK kadrolarla karanlık aydınlığa dönüştü. Buralara kolay gelmedik. Kötülüğü, karanlığı yenerek, ihanetleri def ederek bugünlere geldik: İnançla, imanla milletimizden aldığımız güçle bugünlere geldik. Darbe girişimlerini, e-muhtırayı unutmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimini engellemek için ne tür hilelere başvurduklarını hepiniz hatırlıyorsunuz. Bir yargı darbesi ile AK Parti'yi kapatmak istemediler mi? O şehitler, O kahraman Fethi Sekinler, Ömer Halisdemirler, vatan şehitleri, kahramanlarımız. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum."
 
BÖYLE BİR KARANLIK TABLO BU ÜLKEDE YAŞANMAYACAK
15 Temmuz’da FETÖ'nün, demokrasiyi ortadan kaldırmayı amaçlayarak, milleti esir almayı ve Türkiye'yi karanlığa gömmeyi hedeflediğini belirten Yıldırım, "O gece Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla millet meydanlara indi. Meydanlarda tanklara, toplara, silahlara göğsünü siper etti. O gece her bir vatandaşımız birer kahramandı. 250 şehit verdik. 2193 gazimiz oldu. Ancak ne dedik; bu bayrak inmez, bu ezanlar dinmez. O gece halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. Zaferle o gece ülkemizin geleceği teminat altına girmiştir, Türkiye darbecilerin, vesayetçilerin, millet düşmanlarının hüküm sürdüğü bir ülke olmaktan sizlerin, aziz  şehitlerimizin sayesinde kurtuldu.. Allah’ın izni ile bir daha asla böyle bir karanlık tablo bu ülkede yaşanmayacak." dedi.
 
GEÇEN 15 YIL İÇİNDE BİR ÇOK ENGELLERLE KARŞILAŞTIK
AK Parti hükümetleri döneminde çok fazla hizmet yaptıklarını ancak bu hizmetlerin engellenmeye çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, "Bunların arkasına asla sığınmadık. Bahane üretmedik. İş ürettik. Memleketin sorunlarını torunlara bırakmadık. Hem hainlerle mücadele ettik hem de Türkiye’yi büyüttük,  kalkındırdık. 2003-2016 arasında bir Türkiye üç kat büyüdü. Ortalama büyümemiz yüzde 5,6 gerçekleştirdi. Bu yılın ilk yarısında da büyümemiz yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti. Son 15 yılda Milli gelirimiz üç kat arttı. Bugün Türkiye satın alma gücüne göre dünyanın 13. büyük ekonomisine sahip. İnşallah önümüzdeki yıllarda da ülkemizi bölgenin parlayan yıldızı yapmaya kararlıyız. Parmakla sayılan ülkeler arasına Türkiye’yi sokmaya and içtik, karar verdik. Artık ülkemizde vatandaşlarımız geleceğe güvenle bakıyor. Ülkemizin büyümesini güçlenmesini istemeyenlere karşı mücadelemiz ilk günkü kararlılıkla sürecek. Hedef terörü Türkiye’nin gündeminden çıkarmak, bütün enerjimizi, bütün gücümüzü gençlerimizin, milletimizin geleceği için harcamak." ifadelerini kullandı.
 
AB’YE SERT MESAJ
Son dönemlerde Türkiye aleyhinde açıklamaların ardı ardına geldiğine dikkat çeken Başbakan Yıldırım şöyle devam etti: "Danimarka başbakanı çıkmış abuk subuk laflar ediyor. Sen kimsin! Senin Türkiye’ye, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na söyleyecek lafın olabilir mi? Türkiye’nin rejimi demokrasidir, cumhuriyettir. Türkiye geçmişten aldığı, medeniyetinden aldığı güçle emin adımlarla muasıf medeniyetler seviyesine yürüyor. Türkiye’ye hiçbir ülke ayar veremez. Türkiye kendi kararını kendi verecek güçtedir ve yetkinliktedir: Avrupa Birliği bize laf edeceğine kendi geleceğine baksın. Gelecek vizyonuna karar versin. 40 yıldır iki ileri bir geri. Ne yapıyorsunuz kardeşim? Karar verin. Türkiye’nin üyeliği önünde durmadan engel çıkarmaya çalışıyorsunuz. Asıl niyetiniz neyse onu söyleyin. Zaman kaybettirmeyin. Şunu söyleyeyim; Türkiye’nin Avrupa birliğine üyelik yolundaki kararında bir değişiklik yok. Asıl olan Avrupa Birliği hangi yöne gidecek. Avrupa Birliği medeniyetleri buluşturan bir açılım mı yapacak, yoksa kendi dar çerçevesi içinde yoluna devam edecek? 'Türkiye’yi Avrupalı mı Asyalı mı?' diye sorgulamak hiç kimsenin hakkı değildir. Türkiye Avrupa’nın da merkezindedir. Asya’nın da merkezindedir. Bunların derdi Türkiye’yi uzun süre dışarıda tutmak. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu,Türkiye’nin kendi karanını kendi vermesi, kendi kalkınmasını istikrarlı bir şekilde devam ettirmesi bunları rahatsız ediyor. İşte görüyorsunuz İslam düşmanlığı, ırkçılık Avrupa’da yükselen bir değer oldu. Gelecekte Avrupa’nın başını ağrıtacak en önemli konu budur. Onun için Türkiye diyor ki; hoşgörünün, kardeşliğin, huzurun barışın olduğu bir Avrupa istiyorsanız mutlaka geniş düşünmeniz lazım. Vizyonunuzu gözden geçirmeniz lazım. Türkiye kalkınacak, kendi imkanlarıyla yolunu mutlaka bulacaktır."
 
"ELAZIĞ, BİRLİĞİN VE KARDEŞLİĞİN KALESİDİR"
Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ Valiliği'nce "Elazığ geleceğini konuşuyor" sloganıyla düzenlenen iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla buluşma programına katıldı.
Yıldırım, Elazığlıların, sergiledikleri birlik, beraberlikle kötü niyet besleyenlerin hevesini daima kursağında bıraktığını, tek Türkiye, tek devlet, tek bayrak, tek vatan ve tek devletin teminatı olduğunu ifade etti.
Elazığ'ın bugün de aynı hassasiyetin güçlü ve anlamlı şekilde sürdüğünü kaydeden Yıldırım şunları söyledi: "Ecdadımızın fethettiğinden beri işgal yüzü görmeyen Elazığ, geleceğimizin, istikbalimizin de payidar bir şehri olarak kalacaktır. Elazığ, birliğin ve kardeşliğin kalesidir. Bunu 15 Temmuz'da gördük. O karanlık gecede ilk selalar burada okundu. Elazığ, selalar şehri oldu. Bütün Elazığlılar, kadınıyla erkeğiyle çoluğuyla çocuğuyla yaşlısıyla sokaklara akın akın indiniz. Vatana, millete bağlılığınızı bir kez daha gösterdiniz. Bu vesileyle ülkemiz için canını seve seve veren bütün şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Alçak PKK terör örgütüne karşı göğsünü siper eden sizin evladınız Fethi Sekin, İzmir'de birçok vatandaşımızın hayatını kurtarma pahasına kendisini siper etti ve şehit oldu. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, bütün gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyorum."
Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları veren Başbakan Yıldırım şöyle devam etti: "Kardeşliğimizi bozmaya, aramıza nifak tohumları saçmaya çalışanlara da asla fırsat vermeyeceğiz. Bizim bu yola çıkarken söylediğimiz bir şey var, asla etnik milliyetçilik yapmayacağız, bölge milliyetçiliği yapmayacağız. Din, mezhep milliyetçiliği yapmayacağız. Hepimiz, birbirimizi kardeş göreceğiz. Kardeş olarak birbirimizi seveceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, birlikte Türkiye olacağız."
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
117 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
102 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
170 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
275 kez görüntülendi
DUYURU
11 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
54 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
140 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
354 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR