Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
273 kez okundu
Saraç'tan sisli hava uyarısı
Saraç'tan sisli hava uyarısı
Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da son günlerde etkili olan yoğun sis ile ilgili sürücülere uyarılarda bulundu.
04 Aralık 2017 15:47

 Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da son günlerde etkili olan yoğun sis ile ilgili sürücülere uyarılarda bulundu.

 
Saraç, sisin görüş mesafesini zayıflatıp yolun bulanık görünmesine sebep olduğuna dikkat çekerek, Kış aylarında araç kullanırken alınan tedbirlerin sisli havalarda da alınması gerektiğine vurgu yaptı. Saraç, hava sıcaklığı sıfır derecenin altında olduğu zaman araç kullanıcılarının dikkatli araç kullanmaları gerektiğini söyledi.
 
Sisli havalarda gizli buzlanmaların olabileceğini anlatan Saraç, “Sisli havalarda aracımız ile trafiğe çıkacağımız zaman; far ve stop lambalarınızı iyice temizlememiz gerekmektedir. Kısa huzmeli farlarımızı ve ön sis farlarımızı kesinlikle yakmamız gerekmektedir. Sis’ te araç kullanırken yapılan yanlışlardan en büyük yanlışlardan biri, uzun huzmeli farların yakılmasıdır. Uzun huzmeli farlar yakıldığında öndeki sisli bölge bir ışık duvarı halinde gelecek ve görüşü engelleyecektir. Hareket halindeyken dörtlü flâşörlerimizi yakmamamız gerekiyor. Siste araç kullanırken sürücülerin yaptığı başka bir hata da, dörtlü flâşörlerin görülmek için yakılmasıdır. Dörtlü flâşörler, sadece bir tehlike durumunda ve taşıt durduğunda yakılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.
 
TAKİP MESAFENİZİ ARTTIRIN
Sisli havalarda araç kullanırken takip mesafesinin arttırılması gerektiğini belirten Halil Saraç, “Sis, su buharından oluştuğu için yolu ıslatacaktır. Bu yüzden fren mesafesi kuru zemindekine göre daha uzun olacaktır. Normal zeminde 100 km/s süratle giden bir araç fren yaptığında 50 - 55 metrede dururken, siste bu mesafe 100 metreye kadar çıkabilir. Sisli havalarda öndeki araçla normalden daha fazla mesafe bırakılmalıdır. Örneğin 60 km/sn süratle giden bir taşıtın öndeki araçlarla arasında hızı kadar, yani 60 metre mesafe bırakması gerekir. Yol çizgilerini değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip etmemiz gerekiyor. Silinmiş yol çizgileri araç sürücülerini yanıltıp tehlikelere yol açabilir.  Hava ne kadar soğuk olursa olsun, aracın camını açmanız gerekiyor. Böylelikle diğer taşıtların sesli uyarılarını kolaylıkla duyabilir, iç camlarda da buğu olmayacaktır. Siste taşıt kullanırken kesinlikle sollama yapılmaz. Çünkü sisli havalarda görüş mesafesi ve buna bağlı olarak sürat düşeceğinden, karşıdaki taşıtla burun buruna gelme olasılığı artacaktır. Ancak yine de sollama yapmak gerekiyorsa, mutlaka ışık ve klaksonla gerekli uyarı yapılmalıdır. Sisli havalarda herhangi bir problemden ötürü yol kenarında durmak gerekirse, mutlaka dörtlü flâşörler yakılmalı ve mutlaka arkadan gelen sürücülerin fark edilmesi için araçtan 100 metre geriye reflektör yerleştirilmelidir.” uyarılarında bulundu.
 
ŞEHİR İÇİ YOLLARDA YAVAŞ GİDİLMELİ
Sisli havanın şehir içi yollarda yayaların görülmesini de engelleyeceğini aktaran Saraç şöyle devam etti: “Sisli havalarda özellikle şehir içi yollarda yavaş gidilmeli, kavşaklarda mutlaka durulmalı ve kimsenin gelmediğinden emin olduktan sonra hareket edilmelidir. Sisli havalarda yayaların da üzerlerine, uzaktan rahatlıkla görülebilecek fosforlu giysiler giymelerinde fayda vardır.”
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
126 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
107 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
181 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
DUYURU
45 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
75 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
152 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
372 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR