Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
172 kez okundu
Uzun'dan demir açıklaması
Uzun'dan demir açıklaması
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, inşaat demirine üst üste gelen zamlar üzerine açıklama yaptı.
22 Aralık 2017 16:36

 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, inşaat demirine üst üste gelen zamlar üzerine açıklama yaptı.

Uzun, İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin ana lokomotif sektörü olan 250 alt sektörü taşıyan ve 2 Milyon 200 Bin kişiyi direkt istihdam eden önemli bir sektör olduğuna dikkat çekti.

İnşaat sektörünün Türkiye’nin ekonomik geleceği olduğuna vurgu yapan Hasan Uzun sektörün temel dayanağı olan demirin serbest piyasa, dış piyasa, bir kısım karaborsacılara terk edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Son aylarda inşaat demir fiyatlarında yaşanan aşırı artışı, hurda, cevher ve buna bağlı kütük fiyatlarının yükselmesine bağlayan Uzun, bu yükselmenin sadece Türkiye’de değil Dünya genelinde de yaşandığını aktardı.

Hasan Uzun, Türkiye’nin tüm bölgelerinde üreticilerin, artan ham madde fiyatları yüzünden, fiyat arttırdığını ya da fiyatlarını kapalı tuttuğunu kaydetti.

 

ARZ TALEP DENGESİ BOZULDU

Hasan Uzun, demir fiyatındaki artışın kısa süre içinde inşaat malzemelerinde de fiyat artışına neden olacağını vurguladı.

Demir fiyatları konusunda hükümetten beklentilerinin olduğunu belirten Uzun, “Türkiye, tükettiğinin iki katı inşaat demiri üretimi yapan ve tükettiğinin üç katı üretim kapasitesi olan bir ülkedir. Ancak kapasitelerinin çok altında üretim yapılması nedeniyle talep edilen demir ulaşılamamaktadır. Bu da sektördeki arz - talep dengesini bozmaktadır. Dünyada biraz artan bizde 2 kata yansıtılan fahiş demir fiyatlarının düşürmeye ve tedarikinin kolay erişilebilir olmasına yönelik demir ve çelik üreticilerini de zarara uğratmadan, gerekli her türlü tedbirin alması Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin ve istihdamının sekteye uğramaması açısından hayati önem arz etmektedir. Hükümetimizin bu konuyu acilen çözüme kavuşturmasını saygıyla talep ediyoruz.” dedi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
324 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
335 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
513 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
510 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
225 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
229 kez izlendi
TELEFİNAL
144 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
376 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR