Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
127 kez okundu
Sigara çok önemli halk sağlığı sorunudur
Sigara çok önemli halk sağlığı sorunudur
Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, sigara kullanımının tüm dünyada hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına yol açan çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
09 Şubat 2018 15:21

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, sigara kullanımının tüm dünyada hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına yol açan çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Açık, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Sigara içen kişilerin kendi sağlıklarını korumak, gençlere ve çocuklara kötü örnek olmamak ve pasif içiciliğin önlenmesine katkı sağlamak için yapabilecekleri en önemli ve hayırlı davranışın sigarayı bırakmak olduğunu vurguladı.

Sigara kullanımının sadece kullananın sağlığını olumsuz etkilemediğini ifade eden Açık, sigara içilen ortamda bulunan çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar olmak üzere tüm insanların sağlığının olumsuz etkilediğini ve sigara dumanını pasif olarak soluyan kişilerin de aktif içiciler ile aynı hastalıklara yakalandıklarını kaydetti.

Sigara kullanımı hem ülke ekonomisine hem de kullanıcının ev ekonomisine çok büyük yük getirdiğini ve işe devamsızlıklarını arttırdığını belirten Açık: “Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan ve bağımlılık yapıcı maddelerden korumak istiyorsak, gençlere ve çocuklara kötü örnek olmamalıyız ve içinde bulunan nikotin nedeniyle bağımlılık yapıcı bir nesne olan sigarayı içen kişiler, hemen sigarayı bırakmalıdır” dedi.

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin, bırakmaya yardım hizmeti sunulan, "Sigarayı Bırakma Poliklinikleri"ne müracaat ederek, destek alabileceklerini vurgulayan Prof.Dr.Açık, “sigara içen herkesi bugün sigara içmemeye ve bırakmaya davet ediyorum” dedi.

Sigara ve bağımlılık yapıcı maddeler ile mücadele konusunda farkındalık oluşturacak çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Türkiye sigara ile mücadele çalışmalarında yaptığı yasal düzenlemeler ve gerçekleştirdiği uygulamalar ile dünyada örnek bir ülkedir. Ancak, bütün bunlar sigara ile mücadele çalışmalarında arzu edilen başarıya ulaşılmasında yeterli değildir. Sigara ile mücadele çalışmalarında bir yandan mevcut kullanıcıların sigara kullanımını bırakması hedeflenirken diğer yandan yeni kullanıcı oranının en aza indirilmesi ve içmeyenlerin ise sigara dumanına maruz kalmalarının engellenmesi için yüzde yüz dumansız hava sahaları oluşturulması hedeflenmektedir. Sigara ve bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımının bırakılması konusunda sağlık kuruluşları tarafından çok önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanında toplumsal anlamda farkındalık oluşturucu faaliyetlere daha fazla ağırlık verilmesi toplumun tüm paydaşlarının da bu sürece katılımının sağlanması gereklidir. Diğer yandan özellikle çocukların ve gençlerin sigara ve bağımlılık yapıcı maddeler hakkında bilgilendirilerek bu tür zararlı maddelerden uzak durması için mutlaka eğitim süreci içerisinde bu zararları anlatacak bir derse müfredatta yer verilmesi gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

 

 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
53 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
97 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
144 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
273 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
121 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
195 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
244 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
451 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR