Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
665 kez okundu
Onlar da artık ücret ödeyecek
Onlar da artık ücret ödeyecek
Halk otobüslerinden ücretsiz faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlar, yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlar ve belediye personelleri bindikleri otobüslere ücret ödemeye başladı. Elazığ Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise ücretsiz ulaşım imkanının kanunlar ile sağlandığına dikkat çekilerek alınan kararın, kanun ve yönetmeliğe aykırı olduğunu belirtildi.
12 Şubat 2018 17:55
Elazığ’da ulaşımdan ücretsiz faydalanan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlar ve belediye personelleri artık ücret ödeyecek.
Halk Otobüsleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin aldığı karar uygulanmaya başlandı.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Halk otobüsleri olarak 46 araç ile aylık ortalama 200 Bin kişiyi ücretsiz taşımaktayız. Bu durum halk otobüsleri esnaflarını fazlasıyla olumsuz etkilemekte, hatta zarara uğratacak boyuta gelmiştir. Ücretsiz taşımalardan kaynaklanan araç içi yolcu yoğunluğu bizler kadar öğrenci, memur, işçi ve diğer tüm çalışanları olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle alınan kararla araçlarımızda 65 yaş ve üstü vatandaşlar, yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlar, refakatçileri ve belediye personelleri ücretsiz taşınmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.
 
“ÇÖZÜM GETİRMESİNİ İSTİYORUZ”
Halk Otobüsünde yaşanan sıkıntılardan dolayı açıklamada bulunan Türkiye Emekliler Dernek Başkanı Vedat Gür ise şunları söyledi: “Elazığ’da 79 Bin emekli vatandaşımız var. Yaş ortalaması olarak %20’si 65 yaş üstü emeklimizin bulunmasından dolayı cumhurbaşkanımızın çıkardığı anayasa kararı ile 65 yaş üstü vatandaşlarımızın halk otobüslerine ücretsiz gidip geleceğinin kararı verilmişti. Bugün 9 sabah itibari ile 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan ücret talep edilmiş. 79 bin emeklim adına sesleniyorum, ulaştırma müdürüm ve belediye başkanımdan çözüm getirmesini dernek yöneticilerim adına istiyorum”
 
BELEDİYEDEN KARARA TEPKİ
Elazığ Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise ücretsiz ulaşım imkanının kanunlar ile sağlandığına dikkat çekildi.
Açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi: “65 yaş ve üstündeki vatandaşların ve yüzde 40 engellilerin ücretsiz taşınmasına ilişkin giderler, Hükümetimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu katkı sayesinde esasında ücretsiz taşınan bireylerin taşıma ücreti de Hükümetimiz tarafından resmi olarak karşılanmaktadır. Şehir içi ücretsiz toplu taşıma yapan işletmecilere; Hükümetimiz tarafından her bir ulaşım aracı için aylık 600 lira gelir desteği ödemesi yapılmaktadır.”
 
KARAR KABUL EDİLEMEZ
Kararın kabul edilemez olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Elazığ Belediyesi olarak sosyal haklar ve sorumluluklar konusunda daima hassasiyet gösteriyoruz. Bu uygulama sosyal belediyeciliğin bir yansımasıdır.  Alınan karar, tamamen bizlerin bilgisi dışında, yasalara aykırı alınmış bir karardır. Halk otobüslerinin ücretsiz yolcu taşımacılığı yönetmeliğine aykırı olarak aldığı bu karar, kabul edilemez niteliktedir. Kanunlar ve yönetmelikler ışığında vatandaşa hizmet sunma görev ve yükümlülüğünü taşıyan Dernek yönetimi aldığı kararla, açıkça kanun ve yönetmeliğe karşı tavır almışlardır. Elazığ Belediyesi olarak yönetmeliklerin bize sağladığı yetkiler doğrultusunda, bu yönetmelik hükümlerine uymayan işletmelere gerekli cezai müeyyideler ivedilikle uygulanacak, vatandaşlarımızın mağduriyetine asla göz yumulmayacaktır.”
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
153 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
120 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
199 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
307 kez görüntülendi
DUYURU
75 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
104 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
179 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
403 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR