Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
139 kez okundu
Bilal Çoban'dan Mermer Borsası açıklaması
Bilal Çoban'dan Mermer Borsası açıklaması
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Mermer Borsasının Elazığ’da kurulması ile Türkiye’nin tüm doğal taş ve mermerinin Dünya’ya Elazığ’dan pazarlanacağını belirterek, kuruluş maliyeti için en az 200 milyon TL yatırım ile kısa vadede 10 Bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.
14 Mart 2018 17:34

 Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Mermer Borsası’nın Elazığ’ın kalkınma ve gelişmesinde dinamik bir güç ve değer olduğunu ve bu potansiyelin istihdama ve ilin refahına yansıtılması gerektiğini söyledi.

Çoban Elazığ’ın en önemli değerlerinden biri olan mermer potansiyelinin ilin istihdam ve refah seviyesinin yükseltilmesine kanalize edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mermer Borsası’nın kurulmasının yerel imkanlarla, Sivil Toplum Kuruluşları ve sektör temsilcilerinin bir araya gelerek altından kalkabilecekleri bir konu olmadığına dikkat çeken Çoban, siyasi iradenin konuya salip çıkması ve ilgili bakanlıklar nezdinde çalışma yapılması gerektiğini anlattı.

Türkiye'nin 5 milyar metreküp mermer ve doğal taş rezervine sahip olduğu belirten Bilal Çoban, bu rezervin yüzde 8’inin Elazığ’da bulunduğunu belirtti.

2017 yılı içerisinde Elazığ mermer ve doğal taş ihracatının kromdan sonra gelen en büyük ürün olduğunun altını çizen Çoban, “Bu rakam, takriben 20 milyon dolar seviyesindedir.150’ye yakın mermer ocağı ve irili ufaklı 50 civarında fabrika, atölye ve işletme alanıyla, mermer ve doğal taş sektörü bugün Elazığ ekonomisinin en önemli değeri haline gelmiştir. 20’den fazla mermer ve doğal taş çeşidinin yer aldığı Elazığ’da, vişne mermer artık dünya piyasalarında bilinen ve aranan bir taş olmuştur.” açıklamasında bulundu.

200 MİLYON TL YATIRIM 10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Bilal Çoban Mermer Borsasının Elazığ’da kurulması ile Türkiye’nin tüm doğal taş ve mermerinin dünyaya pazarlandığı bir merkez haline gelinebileceğini söyledi.

Çoban kuruluş maliyeti için en az 200 milyon TL yatırım ile kısa vadede 10 Bin kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.

Mermerle ilgili Elazığ’ın bir küme şehri olacağını aktaran Çoban, Türkiye’de üretilen tüm mermer ve doğal taşın Elazığ’dan pazar bulacağını ve dünyadaki tüm alıcıların Elazığ Mermer Borsası’na gelerek tüm alımlarını buradan yapacaklarını ifade etti.

Elazığ Mermer Borsası’nın şehrin turizm değerlerini de ekonomiye kazandırma fırsatı sağlayacağını aktaran Çoban, “Elazığ Mermer Borsası ile bugün başta Elazığ olmak üzere ülke genelinde en fazla konuşulan haksız rekabetin de önüne geçilerek ulusal bir değerimiz olan bu sınırlı kaynağın değerinde satılması sağlanacaktır. Ülkemiz cari açığının kapatılması hususunda çok büyük bir değer olarak yıllardan beri görülen ancak bir türlü istenilen mecrada yönetilemeyen mermer ve doğal taş kaynaklarımızın tek elden yönetildiği merkezin Elazığ olmasını istiyoruz.” dedi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
200 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
156 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
238 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
353 kez görüntülendi
DUYURU
147 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
174 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
232 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
459 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR