Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulacak
07 Eylül 2017 22:06
Elazığ’da hayvan yetiştiricilerinin bir arada olacağı Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.

Elazığ’da hayvan yetiştiricilerinin bir arada olacağı Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.

Elazığ için büyük önem taşıyan projenin müjdesini Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ verdi.

Dumandağ, yaptığı açıklamada, besi yetiştiricilerinin daha rahat bir ortamda hizmet vermelerini sağlamak ve yerleşim alanı içerisindeki besi çiftliklerini kaldırmak amacıyla Besi Organize Sanayi Bölgesi kuracaklarını söyledi.

Elazığ Valiliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve milletvekillerinin destekleriyle hazırlanan projenin 2018 yılında hayata geçirileceğini belirten Dumandağ, proje için yer tespiti yaptıklarını aktardı.

Besi Organize Sanayi bölgesinde yer almak isteyen besicilerin en kısa zamanda Ticaret Borsasına başvurmalarını isteyen Dumandağ, gelen talebe göre yer tahsis edileceğini kaydetti.

Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin temelini bu yıl içerisinde atmayı planladıklarını belirten Dumandağ, “Projede belli bir noktaya gelindi. Bu konuda Valiliğimiz, siyasilerimiz, milletvekillerimiz bize çok büyük destek veriyor. Biz borsa olarak çok ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyen arkadaşlarımız mutlaka ticaret borsasına gelip, isimlerini yazdırmaları lazım. Çünkü sayıya göre yer tahsis edilecek. İnşallah 2017 yılının programına alınıp 2018 yılında da bu yatırımı gerçekleştirmeye çalışacağız. Diyarbakır besi organize sanayi bölgesini yapmış. Besiciler bir arada. Fevkalade çalışıyor. Gelen tüccar da rahatlıkla ihtiyacı olan hayvanı bir arada bulma imkanı buluyor. Elazığ’da yerleşim alanında kalan çok sayıda besi çiftliklerimiz var. Tabiki vatandaş da haklı olarak bunların yerleşim alanının dışına çıkmasını istiyor. İnşallah besi organize sanayi bölgesi yapılırsa izinsiz olan ruhsatı olmayan besi çiftliklerimizin yüzde 90’ını bir araya gelmiş olacak. Besicilerin de bu konuda talebi vardı zaten. Biz de siyasilerimize, valimize bu konuyu dile getirdik. Bu ihtiyacı herkes gördü. Onun için besi organize sanayi bölgesinin yapılması kaçınılmazdır.” şeklinde konuştu.

BİYOGAZ ÜRETİMİ YAPILACAK

Besi Organize Sanayi Bölgesinin yanısıra hayvan gübresinden enerji üretim projesini de eş zamanlı hayata geçireceklerini aktaran Dumandağ, “Biyogaz üretimi projesi devam etmektedir. Şu anki önceliğimiz besi hayvan organize sanayisini kurmak. Çok büyük bir proje olacak. Ondan sonraki aşama hayvan güresinden enerji üretimi olacak. Besi organize sanayi bölgesinde tüm besicilerimizi bir araya topladığımız zaman bu projenin içerisinde biyogaz projesini değerlendireceğiz. Önemli olan yapmak değil, işletmektir. Besicilerimiz bir araya geldiğinde ortaya çıkan artıklarla çok rahatlıkla biyogaz üretimi yapılabilecek. Besi organize sanayi bölgesinin enerji ihtiyacı da buradan karşılanacak.” dedi.

Bu haber, Elazığ Kanal 23 Haber - http://www.kanal23.com sitesinden alınmıştır.