Alpay Güvenlik Fuarına Katıldı
12 Eylül 2017 16:45
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, DSEI 2017 Londra Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarına, Heyet Başkanı olarak İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, DSEI 2017 Londra Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarına, Heyet Başkanı olarak İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

Türkiye'den 30 yerli firma ile milli katılım sağlanan fuara, Bakan Yardımcısı Alpay'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tuğgeneral Ersin Göse ve Savunma Sanayi Müsteşarlığından uzman ekipte katıldı.
Bakan Yardımcısı Alpay, Fuara milli katılım sağlayan Aselsan, Havelsan, Roketsan, TAIS başta olmak üzere tüm yerli firmaları ziyaret ederek ikili görüşmelerde bulundu. 
Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı Tedarik Bakanı Harriett Baldwin ile TF-X Milli Muharip uçak motoru tasarımı projesi ve savunma sanayi işbirliği konularında uzun ikili görüşmelerde bulundu. 
Görüşme sonrası Anadolu Ajansına da açıklamalarda bulunan Alpay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya vizyonu, siyasi kararlılığı ve attığı kararlı adımlar sayesinde, savunma sanayinde yurtiçi karşılanma oranını yüzde ellinin üzerine taşımış birçok kritik teknolojiyi Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleriyle üretir hale geldiğini ifade etti. 
Bakan Yardımcısı Alpay, Savunma Sanayinin bugün gerek dünya sıralamasında 100'e girecek büyüklükte, gerekse KOBI ölçeğinde toplamda 1000'e yakın platform ve sistem üretici şirketlerinin yer aldığı Türkiye'nin bu alanda bütün üretim gücünü seferber eden bir yapıya dönüştüğünü ifade etti. Alpay, ayrıca Savunma ve Havacılık sanayisinin ihracatının son 15 yılda, 2002 yılı değerinin yaklaşık 8 katına çıktığını açıkladı. 

Savunma Projelerinde kaydedilen başarılar ile birlikte, Savunma ve güvenlik alanında emniyet güçlerinin ve silahlı kuvvetlerin kabiliyetlernin arttığı vurgulayan Alpay, İnsansız Hava Araçları, ATAK Helikopteri, MİLGEM Muhabere gemisi, Altay Ana muhabere tankı, modern piyade tüfeği son yıllarda savunma sanayisinin geliştirdiği önemli sistemler arasında olduğunu söyledi.

Bu haber, Elazığ Kanal 23 Haber - http://www.kanal23.com sitesinden alınmıştır.