Hamzabey Barajı tamamlandı
31 Ocak 2018 11:16
Elazığ’ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Hamzabey Barajı tamamlandı. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 100’e ulaşan barajda su tutulmaya başlandı. Ekim ayında hizmete açılması planlanan Hamzabey Barajı 2040 yılına kadar Elazığ’ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi ve işbirliğinde yürütülen ve şehrin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 2012 yılında temeli atılan Hamzabey Barajının inşa çalışmaları tamamlandı. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 100’e ulaşan barajda su tutulmaya başlandı. Barajda sadece ulaşım yolu yapım çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

52 milyon m3 depolama hacmine sahip olan Hamzabey Barajı temelden 69,5 metre yüksekliğinde, 1 milyon 671 bin 449 metreküp gövde hacmine sahip bulunuyor.

Caro Çayı üzerinde inşa edilen Hamzabey Barajından elde edilecek su, 82 km’lik ana isale hattı üzerinden içme suyu arıtma tesisine taşınarak, dezenfeksiyonu sağlanacak.

Şehrin uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak Hamzabey Barajından elde edilen memba suyu kalitesindeki içme suyu, 60 Bin 536 km uzunluğundaki şebeke hattıyla musluklara ulaşacak. 

ON BİR SU DEPOSU İNŞA EDİLDİ

Elazığ’da nüfus artışına paralel olarak artacak su ihtiyacının karşılanması noktasında olası problemlerin önüne geçmek amacıyla şehrin 11 ayrı noktasına  17 Bin metreküp, iki adet 5 Bin metreküp, üç adet 2 Bin metreküp, dört adet Bin metreküp ve 500 metreküp bir kapasiteye sahip su depoları inşa edildi.

Hamzabey Barajının faaliyete geçmesiyle birlikte Elazığ Merkez ve Yazıkkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz, Mollakendi beldeleri, Şahinkaya, Sarıbuçuk köyleri ayrıca Palu ve Kovancılar ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

2040 yılına kadar Elazığ’ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Hamzabey Barajının 2018 Ekim ayında hizmete açılması planlanıyor.

Bu haber, Elazığ Kanal 23 Haber - http://www.kanal23.com sitesinden alınmıştır.