13 ilin temsilcileri bütün şehir için toplandı
13 Şubat 2018 16:41
13 ilin temsilcileri bütün şehir için toplandı

Büyük şehir olmaya aday 13 ilin Dernek, Federasyon ve Konfederasyon Başkanları, Ankara Elazığlılar Derneğinin ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantıda katılımcılar, konunun sahiplenilmesine ve siyasi partilerle görüşmesine kararı verdi.

Toplantıya katılan Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban

konu hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de yerel yönetim modelinin yeniden şekillendirilmesi çalışmaları ve Büyükşehir ile Bütünşehir yaklaşımı hakkında detaylı bilgiler vererek düzenleme çalışmalarının halen devam ettiğini belirtti.

Çoban açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kısa bir süre içerisinde meclise getirilerek yasal statüye kavuşacağını paylaştım. Bu süreç içerisinde nüfus kriteri bakımından birbirine yakın olan ve Büyükşehir olmayı hak eden illerin bir farkındalık oluşturarak müşterek hareket etmesi ve sesinin daha gür çıkmasının önemini ifade ettim.  Tüm Hemşeri Derneklerinin temsilcileri konu hakkında öneri ve düşüncelerini paylaştı ve Şehirlerimizin Büyükşehir statüsüne kavuşturulması hususunda mutabakat sağlandı. Bu noktada başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, AK Parti Genel Merkezi, İçişleri Bakanlığı, CHP Genel Başkanı ve MHP Genel Başkanı ile randevu talep edildi. Bu hafta içerisinde geri dönüşler olduğu takdirde, görüşmelerimiz gerçekleşecek ve 13 ilin yeni düzenlemede Büyükşehir statüsünde değerlendirilmesi talebimiz iletilecek. Girişimlerimizin Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, iktidar ve muhalefet partileri tarafından kabul görmesi ve desteklenmesi en büyük beklentimizdir.” dedi. 

Bu haber, Elazığ Kanal 23 Haber - http://www.kanal23.com sitesinden alınmıştır.