• Dolar
  6.8659
 • Euro
  7.7625
 • G. Altın
  399.97
 • T. Altın
  2713.4

Bir milyonu aşkın adayın heyecanla beklediği gün geldi, çattı. 1 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen sınavın ardından sonuçların da açıklanması ile birlikte adaylar tercihleri e okul ile gerçekleştirmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, resmi internet sitesinden yayınlanan sınav takvimine göre 2019 LGS tercih sonuçları daha önce tarih belirlendi. Belirtilen tarihin yaklaşması nedeniyle istediği liseye gitmenin hayalini kuran kişiler ‘LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak’’ sorusunun cevabını araştırmaya başlamıştı. Sonuçlar açıklandı. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi VBS ile sonuçları hemen sorgulayabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran'da gerçekleştirilen önemli sınavın ardından sonuçlar açıklanmış ve e okul ile tercih işlemleri de yapılmıştı. Bir milyonu aşkın öğrenci tercih işlemlerini yapmasının ardından ''LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun cevabını araştırıyordu. MEB'in resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamaya göre adayların beklediği tarih verilmişti. Bu sabah saatlerinde son dakika duyurusu ile heyecanlı bekleyiş sona erdi.

MEB ile 2019 Liselere Geçiş Sınavı LGS tercih sonuçları sorgulama ekranına buradan ulaşabilirsiniz.

LGS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

Hayalini kurduğu liseye gitmenin planlarını yapan öğrenciler nefesini tuttu. LGS tercih sonucu için meraklı bekleyiş sona erdi. E Okul ve MEB ile LGS tercih sonuçları hemen sorgulayabilirsiniz.

29 Temmuz - 02 Agustos 2019 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

05 Ağustos 2019 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının ilanı

05-08 Ağustos 2019 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

10 Agustos 2019 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

 

LGS TERCİH SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

2019 LGS sonuçlarını öğrenmek için e-Okul sitesi üzerinden Veli Bilgilendirme Sistemi kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında "Resimdeki Rakamlar", "Öğrenci TC Kimlik Numarası", "Öğrenci Okul Numarası" yazan boşlukları sırasıyla doldurup "Giriş" butonuna basmanız yeterli olacaktır.

E-Okul sisteminin ikinci kısmında ise öğrenciye ait kişisel bilgiler doldurulacaktır.