• Dolar
  6.8684
 • Euro
  7.7185
 • G. Altın
  392.13
 • T. Altın
  2653.7

Ekonomi ve finans dünyasının önemli isimlerinden Ahmet Yarız, Ülke TV’de yayınlanan Odak Noktası programına konuk oldu.

 Ekonomi ve finans dünyasının önemli isimlerinden Ahmet Yarız Ülke TV‘de yayınlanan Odak Noktası programına konuk oldu.       

 

“DOLAR DÜŞTÜKÇE, ALTININ YÜKSELİR”                                                                  

Altın ve dolar kuru hakkında değerlendirmelerde bulunan Yarız,

“Son dönemlerde altındaki artışın temel nedeni yurtdışı kaynaklı. Dolar fiyatlarının düşmesi ve faizlerin azalması, Trump’ın faiz konusunda FED’e daha çok baskı yapması, bütün dünyada altına yönelişi tetikledi. Doların daha da fazla düşeceğini düşünen uluslararası yatırımcılar ve ülke merkez yatırımcıları, daha güvenilir liman olarak gördükleri için altına yöneldiklerinden, altına bir dönüş başladı. Esasında dolar düştükçe, altının yükselmesi gerekir. Doğrusu budur” dedi.

 

“DOLARDAKİ HAREKETLENMEYİ ANLAMAK İÇİN, EKONOMİYİ ETKİLEYEN UNSURLARI İYİ BİLMEK GEREKİYOR”

Doların şu anki fiyatının piyasanın gerçeklerini yansıtıp yansıtmadığı sorusunu cevaplayan Yarız,

“Geçen yıl başlayan hızlı yükselişi ve bu dönemlerde başlayan düşüşü daha iyi anlayabilmek için, dolar fiyatına etki eden hususları iyice anlamak gerekiyor. Dolar veya döviz fiyatını etkileyen unsurları iki ana gruba ayırmakta fayda var; birisi yurtiçi, birisi yurtdışı faktörler. Bunları da kendi içerisinde gruba ayırdığımızda toplamda 4 grupta döviz fiyatını etkileyen unsurlar var. Yurtiçindeki ekonomik faktörlerden birisi enflasyon. Enflasyon ile dolar arasında doğrudan bir ilişki var. Enflasyon arttıkça, doların da fiyatı artıyor. Faiz oranları da yine döviz üzerinde doğrudan etkili. Büyüme oranları; ülkenin büyümesi veya ekonominin küçülmesi, bunlar da hakeza döviz üzerinde etkili unsurlar. Ödemeler dengesinde açık veya fazla verilmesi. Bunlar yurt içerisinde ekonomik olarak döviz fiyatını etkileyen faktörler” diye konuştu.

 

YURT İÇİNDE VE YURTDIŞINDA DÖVİZ FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER HANGİLERİ?

Dövizin hareketlenmesinde etkili olan diğer faktörlerin de ele alındığı programda Yarız,

“Siyasi gelişmeler, bir ülkedeki güvenlik ve terör sorunları, olağanüstü doğa olayları veya bunun dışında ülke komşularıyla yaşanan sorunlar gibi etkenler de dövizin aşağı veya yukarı yönlü hareket etmesinde etkili olur. Yurtdışında ise, FED’in ve Avrupa Merkez Bankası gibi önemli merkez bankaların uyguladıkları faiz politikaları bizim ülkemizdeki döviz üzerinde de doğrudan etkili oluyor. Yine Merkez Bankalarının izlediği genişlemeli para politikaları, kurlar üzerinde etkili oluyor. Uluslararası piyasalardaki gelişmeler, yurtdışından Türkiye’ye gelecek sermaye akımları da döviz fiyatı üzerinde büyük bir etken” ifadelerini kullandı.