• Dolar
  6.7184
 • Euro
  7.2692
 • G. Altın
  347.27
 • T. Altın
  2155.8

Koronavirüse karşı verilen mücadelelere üç kamu bankası da dahil oldu. Müşterilerinin olumsuz etkilenmesi için destek paketleri açıklayan bankalar müşterilerinin dilemesi halinde taksitlerini erteleyebileceğini duyurdu.

Devletin koronavirüsle mücadelesine kamu bankaları da katıldı.

Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank olmak üzere üç kamu bankası 31 Mart'ta ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteleme imkanı sundu.

Müşterilerini kredi taksitlerini öteleme imkanı sunan banka ayrıca, personel maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı vereceğini duyurdu.

Kredi ödemelerine ek süre

Ziraat Bankası, ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle uygun vadeli yapılandırma sağlayacak.

VakıfBank destek paketini açıkladı

VakıfBank, müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini devreye aldı.

Banka, firmaların 30 Haziran'a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacağını, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağını açıkladı.

Halkbank da istikrar önlemlerini açıkladı

Halkbank, koronavirüs salgınına karşı aldığı finansal istikrar önlemlerini açıkladı. Buna göre, Halkbank 31 Mart tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler ödemelerini erteleme imkanına sahip olabilecek.