• Dolar
  5.7635
 • Euro
  6.4297
 • G. Altın
  282.79
 • T. Altın
  1905

Bakan Pekcan Balıkesir’de esnaf ve sanatkârlar ile bir araya geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, perakende sistemi ve ticarette dijitalleşmeyle ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Pekcan Balıkesir’de esnaf ve sanatkârlar ile bir araya geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, perakende sistemi ve ticarette dijitalleşmeyle ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan konuşmasında,

“Ahilik üzerine bir sistem kurduk ve bu düsturu ilerletiyoruz. Esnaf ve sanatkârlar sicil sistemini ve ticarette sicillerini kayıt altına alabilecekleri MERSİS sistemini oluşturduk. E-ticaretin kolaylaştırılması için ‘’E-Ticaret Güven Damgası’’nı, e-ticaretin güvenilir takibi konusunda da ETBİS sistemini oluşturduk. Birkaç tane mobil uygulama geliştirdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonra biz esnaf ve sanatkârlarımızın da işlerini daha fazla büyütebilmesi, daha fazla e-ticaret imkanlarından yararlanabilmesi ve ihracatçı olmaları yönünde de eğitimlerimize devam ediyoruz.’’ sözlerine yer verdi.

YÖRESEL ÜRÜNLERE BELLİ RAFLARI AYIRMAK İÇİN ZORUNLULUK GETİRİYORUZ

“Esnaf ve sanatkârlarımız için markalaşma, pazara giriş ve e-ticaret eğitimi veriyoruz. Ayrıca yakın zamanda kadın girişimcilerimize, yaptıkları ticarette 30 bin liraya kadar vergi muafiyeti getirildi. Bundan da kadınlarımızın yararlanmasını bekliyoruz. Biz bakanlık olarak her zaman yanınızda olduk, bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz. Son olarak perakende yasasıyla ilgili çalışmalarımız var. Bu yeni yasa taslağımızda yöresel ürün kullandırmak ve belli rafları bunlara ayırmak için zorunluluk getiriyoruz. Zincir marketlerin sadece kendi markalarını değil, diğer markalarında ürünlerini bulundurma zorunluluğu getiriyoruz. Marketlerin hangi ölçekte ve mesafede açılması gerektiği yönünde de çalışmalar yapıyoruz. Bakanlık olarak esnaf ve sanatkârlarımızın tüm taleplerini karşılamak için çalışacağız.”