• Dolar
  6.8627
 • Euro
  7.774
 • G. Altın
  396.95
 • T. Altın
  2702.2

ABD’den yaklaşık 50 yıl önce gönderildiği tahmin edilen teneke kutu içindeki margarin yağlar, 24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremde hasar gören ve tahliye edilen bir okulun çatı katından çıktı.

 

 

 

 

Ağın ilçesinde Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu, 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hasar aldı. Bunun üzerine tahliyesine başlanan okulun çatısı söküldüğü sırada belediye çalışanları tarafından 70 adet teneke kutu içerisinde yağ bulundu. 1960 yılında yapımı tamamlanan okulda bulunan yağ kutularıyla ilgili yapılan ilk araştırmalar sonucunda, yağların ABD’nin hibe ettiği ürünlerden biri olduğu ortaya çıktı. Teneke yağların, 2. Dünya Savaşından sonra 1950’li yıllarda ABD'nin gönderdiği bazı ürünlerden olduğu öğrenildi.

 

 

 

 

 


"ARAŞTIRMASINI YAPACAĞIZ”
Bulunan yağ ile ilgili bilgi veren İlçe Belediye Başkanı Ali Uslu ise

"Amerika Birleşik Devleti’nin (ABD) bir ürünü. Üzerinde tarih yazmıyor. Ancak üzerindeki açıklamadan anladığımız kadarıyla; Eritilmiş sade yağ olduğu ve ABD halkı tarafından hediye edildiği, satılamaz ve değiş tokuş yapılamaz olduğu yazıyor. Bu ilkokulun yıkımı esnasında çatı arasında çıkan bir ürün ve ağzını da açamadık. Anladığımız kadarıyla yaklaşık 50 yıllık bir yağ olması lazım. Daha önceden bu şekilde süt tozunun okullara dağıtıldığı biliniyor" dedi.
Bir yağın ağırlığının 2 kilo 495 gram olduğunu ve bunlardan yaklaşık 70 adet çıktığını aktaran Uslu ise, bunu ilkokulda niye sakladıklarını bilmediklerini ve yağ ile ilgili de araştırma yapacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

MARSHALL YARDIMLARI

70 yıl önce ABD Başkanı Truman, Marshall planını yürürlüğe soktu. Dışişleri Bakanı George C. Marshall'ın önderliğinde yürütülen ekonomi programını ikinci dünya savaşının ardından Avrupa'yı yeniden inşa etmeyi ve ABD ekonomisini canlandırmayı amaçlıyordu.

16 ülke, bu plan uyarınca ABD'den ekonomik kalkınma yardımı aldı. ABD, Sovyetler Birliği'nin doğrudan doğruya baskısı ve tehdidi altında olduğunu vurgulayarak, sadece Yunanistan ve Türkiye'ye askeri yardım öngördü.

 

 

"SÜT TOZU" İÇİRİLEN NESİLLER

Türkiye, ABD yörüngesine terk edildikten sonra, başına gelen en tehlikeli meselelerden biri Marshall Yardımı kapsamında Türk çocuklarının maruz kaldıkları gıda saldırısıydı.

Marshall Yardımı kapsamında gelen yardım kalemlerinden biri, süt tozuydu ve süt tozundan ilkokul öğrencilerinin hepsi yararlanmak zorundaydı. ABD'den yardım olarak gelen bu süt tozları, Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokullara dağıtıldı ve öğrencilerin tüketmeleri mecbur tutuldu. Hayvancılığın aktif olarak sürdürüldüğü o dönemde, çocuklar süt ve süt ürünlerine doğal yollarla ulaşabiliyor olmalarına karşın, süt tozu tüketmek zorunda kalmışlardı.

Marshall Yardımının temel hedeflerinden biri de buydu. Süt tozu gibi gayet masum görünen malzemeler vasıtasıyla toplumun hücrelerine nüfuz etmek ve tüketim alışkanlıklarını değiştirerek Türkiye'yi kendine bağımlı hale getirmek.

 

BUĞDAY, SÜT TOZU, ÇOCUK FELCİ…

Marshall Planı ile ülkemize "bedava" buğday, çocuklara süt tozu ve beraberinde "Çocuk Felci" yardım olarak geldi. Süt tozunun zorunlu olarak içirildiği bu yıllarda, Türkiye'de ilk çocuk felci salgını görülmeye başlandı. Felçlere, hatta ölümlere yol açan bu hastalığa karşı aşıları da ABD, milyon dolarlar karşılığında Türkiye'ye sattı.

ABD'nin emperyalizm aracı olan Dünya Bankası, bu süreçte boş durmamış, ülkemize uzun vadeli ticaret karşılığı krediler açmıştı.

Böylece Marshall Planı ile ülke halkının tüketim alışkanlıkları değiştirilmeye başlanarak, ABD ekonomisine gelecek yaratıldı. ABD ise, yapılanları yardım amaçlı gösterip, birçok ülke halkına sevimli göründü.

(Kaynak: Fikriyat Dergisi)