• Dolar
  6.7788
 • Euro
  7.6688
 • G. Altın
  366.57
 • T. Altın
  2491.3

Elazığ’da depremin ardından ağır hasar alan ve acil yıkım kararı verilen 558 yapının yıkım işlemi sürüyor. Ayrıca Abddullahpaşa Mahhallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarında yıkımı devam ediyor.

 

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde 4'ü Malatya'da 37'si Elazığ'da olmak üzere toplam 41 kişi hayatını kaybetti, birçok yapı ise hasar gördü.

Depremzedelerin acılarına ortak olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanının talimatıyla Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi uygulayacaklarını söylemişti.

Kentsel dönüşüm çalışmaları için çalışmalar hızla devam ederken, Abdullahpaşa Mahalesi’nde de yıkım çalışmaları aralıksız devam ediyor

 

 

Evlerinde kalmaya korktukları söyleyen mahalle sakinlerinden biri,

“İkinci kez dilekçe verdik. Henüz bakılmadı. Bütün duvarlarımız çatladı. Evde kalamıyoruz. Tedirginim. Eve girmekten korkuyorum. Şimdi konteynerde kalmak istiyoruz. Evimize daha önce ağır hasar verdiler. Ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz” diye konuştu.

 

 

“EVLERİMİZ ESKİ OLDUĞU İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMESİ İYİ OLDU”

Yaşanan depremin ardından mağdur olduklarını söyleyen bir başka mahalleli ise,

“Üzgünüz. Evlerimiz yıkılıyor ama iyi de oluyor. Hepsi eski binalar. Buraların kentsel dönüşüme girmesi bir yandan da iyi oluyor. Binamız 37 yıllık. Abdullahpaşa’nın ilk yapılan binalarından. Allah hakkımızda hayırlısını versin. İnşallah en kısa zamanda yapılır da, mağduriyetimiz giderilir. Üç ev bir arada yaşıyoruz. Akrabalarımızda kalıyoruz ama daha beter durumda olanlar var. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun” dedi.

 

 

“KENTTEN KÖYE GÖÇ BAŞLADI”

Hiç kimsenin evinde oturmak istemediğini söyleyen bir başka mahalle sakini de,

“Büyük bir felaketti, gelip geçti. Çok şükür canımız sağ. Evler yapılana kadar başka bir yere yerleşiriz. Kat seviyesinin yükseltilmemesi daha güzel oldu. Biz de ufak olsun, sağlam bir evimiz olsun istiyoruz. 20 yıldır buradayız. Şu anda köyümüze taşınıyoruz. Evlerimiz yapılana kadar orada kalacağız. Kentten köye bir göç başladı. Şu anda köyde 10 tane şehirden gelen ev var.” ifadelerini kullandı.

 

 

“ÇOK ŞÜKÜR CANLARIMIZ KURTULDU”

Mahalleli olarak zor günlerden geçtiklerini söyleyen bir mahalleli,

“Psikolojimiz alt üst oldu. Her yerde yıkılan binalar var. Allah sonumuzu hayır etsin. Bundan sonrasını Allah bilir. Dükkanımız ve evimiz boşaltıldı. 25 yıllık evimizden çıkıyoruz. Zor ama çok şükür canlarımız kurtuldu. Hatta eşyalarımızı bile kurtardılar. Her şeye rağmen şükretmek gerek. Böyle bir depremin ardından canlarımız sağ kaldı. Önemli olan da bu” dedi.