Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Ahmet Tevfik Ozan son yolculuğuna uğurlandı.

Elazığ’ın yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi, Türk Edebiyatı Şairi Dr. Ahmet Tevfik Ozan  geçirdiği kalp krizi sonucunda geçtiğimiz gün vefat etti.

Merhum Ahmet Tevfik Ozan’ın cenazesi bugün Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi morgu önünde düzenlenen törenin ardından Harput’taki aile mezarlığına defnedildi.

 

 

Törene Vali Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Hastane Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, akademisyenler, doktorlar ve yakınları katıldı.

 

 

Dr. Ozan'ı erken kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiren Vali Erkaya Yırık, "Cuma vaktinden sonra il emniyet müdürümüzün telefonu ile almış olduğum bu haberi doğru bir haber mi diyerek inanmak istemediğim, teyide muhtaç bir şekilde tekrar sorduğum bir insandır. Mekanı cennet olsun. Bir mübarek günde gerçekten güzel bir ölümle ruhunu teslim etti. Rabbimiz peygamber efendimize komşu kılsın" dedi.

 

 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları cenaze töreninin ardından yaptığı açıklamada; ‘‘Önemli bir değerimizi rahmeti rahmana uğurladık. Ahmet hocamız kimileri için dost kimileri için hocaydı ama herkes için ismi anıldığında herkesin yüzünde tebessüm oluşturan, şiirleri ile gönülleri okşayan çok kıymetli bir isimdi. Bugün Ahmet hocamızı 3 günlük dünyadan ebediyete uğurladık. Ben kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum, İlimizin başı sağ olsun. İlimiz için kıymetli olan isimlerin yaşatılması doğrultusunda bir hassasiyetimiz söz konusu. Ahmet hocamızda şehrimiz için çok kıymetliydi. İnşallah hocamızın ismini kendisine yakışır bir şekilde yaşatacağız. Bununla ilgili kararı ilk meclisimizde kararlaştıracağız.’ifadelerini kullandı.

 

 

Fırat Üniversitesi Rektörü Fahrettin Göktaş yaptığı açıklamada; ‘‘Ahmet hocamız ülkemiz ve milletimiz için çok bedel ödemiş bir ağabeyimiz idi. 1953 yılında Harput’ta doğmuş ve 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştı. O zamanlar tabi derin güçler ve onların maşaları olan cuntacılar öğrencilerin birbirine düşmesine sebep olmuştu hocamızda bu vesile ile okul hayatını tamamlayamamış ve birkaç yıllık hapis hayatının ardından Atatürk Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nde okul hayatına devam etmiş ve 1986 yılında mezun olmuştu. Bizim üniversitemizde de 1995 yılında göreve başlamıştı. O yıldan beri Halk Sağlığı Ana Bilim Dalımızda, Sağlık, Spor, Kültür Daire Başkanlığımızda çeşitli görevlerde bulunmuştu. Hocamız 7 ay önce emekliye ayrıldı. Kendisi Hekimliğinin yanı sıra bir şair olarak bir kanaat önderi olarak şehrimize çok değer katan bir isimdi. Hocamıza tekrardan Allah’tan rahmet diliyoruz.’’ Dedi.