• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7751
 • G. Altın
  398.77
 • T. Altın
  2703.5

Elazığ’da evliyalar diyarı olarak bilinen tarihi Harput Mahallesi’nde yer alan Anguzu Baba'nın türbesinin bulunduğu ve ismini ondan alan dağ, kuş bakışı manzara ile kentin doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor.

 

 

4 bin yıllık tarihiyle evliyalar diyarı olarak adlandırılan Tarihi Harput Mahallesi'nin 7 kilometre uzaklığında olan Anguzu Baba Dağı görsel şölen sunuyor. İsmini, 8 ve 9. yüz yıllarda Harput’un fethi sırasında şehit düşen, uzun yıllar naaşı bozulmadan bir mağarada kalan ardından Beyzade efendi tarafından yaptırılan türbeye yerleştirilen Anguzu Baba’dan alan Harput'un en yüksek dağı, hem Keban Baraj Gölünü hem de Sivrice Hazar Gölünü görüyor.

 

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde yer alan bilgilerde de Anguzu babanın Anadolu'nun fethinde bulunan gazi dervişlerden olduğu, Harput'un fethi sırasında şehit düştüğü ve uzun yıllar bir mağara içinde bozulmadan kalan naaşının ise velilerden Beyzade Efendi tarafından yaptırılan tekke ve mescidin yanına defnedildiği yer alıyor.

 

 

Evliya Çelebi'nin de "Anguzu Baba Tekkesi mihmanhâne-i fukaradır" diye bahsettiği tekke ve mescidin zamanla harap olduğu, sonradan bir türbe yaptırılarak Anguzu babanın kabrinin kaybolmasının önlendiği ifade ediliyor.

 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle son 3 aydır ziyaretçilere kapatılan türbe, yeni normalleşme süreciyle birlikte tekrar gitmek isteyenler için ziyarete açıldı. İlkbaharla birlikte türbenin çevresindeki ağaçlar ve kuş bakışı görülen şehrin manzarası ise görsel bir şölen sunuyor. Ayrıca dağdan hem Keban Baraj Gölü hem de Sivrice Hazar Gölü görülüyor.