• Dolar
  7.3226
 • Euro
  8.6943
 • G. Altın
  457.29
 • T. Altın
  3107.7

Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu, doğada atıl halde bulunan tenekeleri toplayarak sebze ve bitki yetiştiriciliğinde değerlendiriyor. Elazığ'da çocuklara yönelik eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetler yapan Goncalar Solmasın Derneği, yeni bir sosyal projeye imza attı.

Elazığ'da çocuklara yönelik eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetler yapan Goncalar Solmasın Derneği, yeni bir sosyal projeye imza attı. 
Koronavirüs sürecinde kentin birçok noktasını adım adım gezerek çocuklara oyuncak dağıtan Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu bu kez sokağa atılan boş teneke ve kutuları toplayıp, temizledikten sonra içerisinde sebze ve çiçek yetiştiriyor. 
Yaşadığı sitenin bahçesinde yetiştiricilik yapan Ormanoğlu, bu çalışmasıyla hem çocuklara hem de yetişkinlere örnek oluyor. Ormanoğlu'na yardım eden çocuklar ise kutulardaki bitkileri suluyor.
"TÜM ATIKLARI GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRALIM"
Derneğin kuruluşundan bugüne kadar 45 Bin çocuğun yüreğine dokunduklarını belirten Hacı Ormanoğlu, "2006 yılında 'bugün hangi iyiliği yaptın' ilkesiyle yola çıkarak Goncalar Solmasın Derneğini kurduk. Bugüne kadar binlerce çocuğun yüreğine dokunduk. Korona döneminde evde zaman geçirme adına ne yapabiliriz dedik. Bir çok insana diyoruz ki malzemeleri atmayın. İsraf etmeyin. Kovaları eskiden annelerimiz, babaannelerimiz su kaynatmak için kullanırdı.  Bu tenekelerin içine çiçek ekerlerdi. Bir yere yama yapılacaksa açarlardı tenekeyi çakarlardı. Hiçbir şey israf edilmezdi. Biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Biz de dedik ki bu tenekeleri değerlendirelim. Bizim arazimiz yok ama sitede ve apartmanda da güzel şeyler yapılabilir. Tenekelere biber, soğan, maydanoz, patates ektik. Çok da güzel oldu. nane var, reyhan var. İnanın onu kopardığımız zaman çok mutlu oluyoruz. Çağımızın hastalığı stresi yenmenin yolları var. Bir şeyle uğraşırsanız mutlu olursunuz. Toprakla uğraşın. çocuklarınızla yalın ayak toprakta dolaşın. Stres diye hiçbir şey kalmayacaktır. Atık malzemeleri değerlendiriyoruz. Geri dönüşüm malzemelerini değerlendirmek zorundayız." dedi. 
"50 BİN ÇİÇEK TOHUMU DAĞITTIK"
Ormanoğlu, geçen yıl 50 bin aileye çiçek tohumu dağıttıklarını da anımsatarak, "Çocuklarla birlikte bu tohumları poşetleyip ailelere verdik. Bahçelerde, balkonlara ekilen bu tohumlar yeşerdi. Bir çok vatandaş bizi arayarak teşekkür etti. Küçük bir yer bulursak bir şeyler ekelim. Meyve çekirdeklerini atmayalım. Saklayalım, boş bir yer gördüğümüzde onları toprakla buluşturalım." diye konuştu.