• Dolar
  6.8634
 • Euro
  7.8012
 • G. Altın
  398.87
 • T. Altın
  2710.1

Elazığ merkeze bağlı Yedigöze Köyünde yaşayan 28 yaşındaki Tuba Bahçeci köyünde örnek bir işe imza attı.

 

 

Yaklaşık 4 yıldır sabun üreten Bahçeci ev hanımları ve okumayan kadınlar hiçbir iş yapamaz sözünü yaptığı işle çürüttü. Koronavirüs sürecinde insanların doğal ürünlere yöneldiği bu günlerde genç girişimci bahçesinde ürettiği doğal sabunları satarak aile bütçesine de katkı sağlıyor.

Köyündeki bahçesinde ürettiği mis kokulu bitkilerle sabun yapan 2 çocuk annesi Bahçeci köyünde bulunan kadınlara da örnek oluyor.

 

 

Bu işe ilk önce hobi olarak başladım diyen Tuba Bahçeci; “ilk önce kendime evde ne yapabilirim ne üretebilirim diye başladım. Aslında bir bahçemizde vardı bahçemde yetişen bitkileri nasıl değerlendiririm diye düşündüm. Ama aslında hiç aklımda ticaret yoktu dediğim gibi hobi olarak başladım. Biraz zaman geçtikten sonra yakın çevreme de sabunlardan verdim hem ben hem de çevrem etkisini ve faydasını gördük. Sonra neden böyle bir ürünü ticarete dönüştürmeyim neden üretip insanlar faydasını görmesin diye düşündüm. Ve böylelikle bu işe başladım 4 yıldır da bu işi yapmaya devam ediyorum” dedi.

 

 

Bahçesinde nane, nar, karpuz, kekik, elma ve birçok bitkiden sabun üreten Bahçeci; “Bahçemizde yetiştirmiş olduğumuz kekiğimiz, defneyaprağı, zeytin ağacımızın yaprakları ıhlamur ve daha birçok bitkiden yani açıkçası yediğimiz her şeyden karpuzundan tutun, kavun, elmalı, incirli, narlı, güllü dediğim gibi hayal dünyası o kadar çok geniş ki her şeyden sabun yapabiliyoruz” diye konuştu.

Koronavirüs sürecinde herkesin doğal ürünlere yöneldiğini belirten Genç Girişimci; “Pandemi süresinde insanların doğal ürünlere karşı hayli fazla ilgisi arttı. O yüzden doğal ürünler olan sabunlara da rağbet arttı herkes sipariş verip sabun alıyordu. Ve alan herkeste memnun kalıyor” İfadelerini belirti.

 

 

Kanal 23 Muhabiri Yakup Sağlama okuma hayatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Genç Girişimci; “Şuan açık öğretimden lise okuyorum eğitim hayatımı tamamlayamam veya kimya okuyamam bu işi yapmama engel değil çünkü öncelikle okuma araştırma gibi bir hevesimle başladı aslında bu iş okudukça araştırdıkça yapıp yanıldıkça ben daha çok bu işte ilerlemeye başladım. O yüzden elinizden gelenin fazlasını yapın evde olmanız ev hanımı olmanız çocuk sahibi olmanız bir şeyleri başaramayacağınız anlamına gelmiyor. Bu yüzden her zaman azim sabır inanç önemlidir” ifadelerini kullandı.