• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7751
 • G. Altın
  398.77
 • T. Altın
  2703.5

Birlik Haber - Sen Elazığ Şube Başkanı Süleyman Topuzoğlu, TBMM'de görüşülecek olan gelir vergisi kanunu ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Başkan Topuzoğlu: " Adil, sosyal hukuk sisteminin daha da güçlenmesi için tüm vatandaşlara eşit ve kazançları oranında vergi sisteminin getirilmesi zamanıdır. " dedi.

Birlik Haber-Sen Elazığ Şube Başkanı Süleyman Topuzoğlu, TBMM alt komisyonunda kabul edilerek TBMM' de görüşülmesine başlanacak olan Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılacak olması konusunda açıklamalarda bulundu. 

Birlik Haber-Sen Elazığ Şube Başkanı Topuzoğlu: “Anayasamızın Vergi Ödevi başlıklı 73’üncü maddesinde herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür demesine rağmen ülkede toplanan vergilerin azımsanmayacak ciddi bir kısmı çalışanlardan alınan dolaylı ve doğrudan vergilerden oluşmaktadır. Hatta vergilerin en kolay tahsis edildiği kesim kamu çalışanları olmaktadır. Sosyal ve hukuk devletinin en önemli özelliklerinden bir tanesi adil, eşit ve düşük gelir gurubunu koruması gereken vergi kanunu bugünkü hali ile amacından uzaklaşmış ve her geçen gün inandırıcılığını yitirmektedir. Anayasamızda belirtildiği hali ile herkesin mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlü olmasına rağmen daha maaşını almadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanlar mağdur edilmektedir” dedi.

Birlik Haber-Sen Elazığ Şube Başkanı Süleyman Topuzoğlu açıklamasının devamında:

  “Adil, sosyal hukuk sitemini daha da güçlenmesi için tüm vatandaşlarına eşit ve kazançları oranında vergi sistemi getirmeleri zamanıdır. Gün, vergi adaletinin sağlanması için adım atma günüdür. Bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, özellikle 399 sayılı kanunname kapsamında ve çeşitli kanunlara göre idari hizmet sözleşmesi ile çalışan emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son vermek için çalışanların gelir vergisi hesaplaması bürüt maaşı üzerinden değil de net maaş üzerinden yapılsın. Mevcut vergi masrafları %100 oranında arttırılsın.  Kamu çalışanın gelir vergisini ilk basamak olan %15’e sabitlensin. Taşeron olarak çalışanlar ve asgari ücretliler gelir vergisinden muaf tutulsun. Bu şekilde yapılacak olan düzenleme bizlerin yükünü hafifletecek, motivasyonumuzu ve verimliliğimizi arttıracaktır” ifadelerini kullandı.

HABER: TOLGA SÖNMEZ