• Dolar
  7.3268
 • Euro
  8.6312
 • G. Altın
  480.43
 • T. Altın
  3292.7

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi ve AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı Gündem Özel Programının konuğu oldu.

Kanal23 Genel Yayın Yönetmeni Metin Erol’un sunumuyla gerçekleşen Gündem Özel programının konukları Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi ve AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı oldu.

 

2. Kira Yardımı 

2. Kira yardımları hakkında açıklama yapan AFAD İl Müdürü Pıhtılı:’’İlk yapılan 5 bin Tl nakdi yardım taşınma ödemesiydi, Evleri hasar gören vatandaşlar başka bir yere taşınmaları gerektiğinden ödenen bir yardım. Bu yardımda bakılan şart adresiniz hasarlımı ve yeni bir adrese taşındınızmı bununla ilgili 5 bin Tl yardım ödemesi yapıldı. Akabinde 2. Kısım Kira Ödemesi sadece Kira Ödemesi Yapan Ailelere verilir. Ödeme yapılabilmesi için kira kontratı ve destekleyici belgeler gerekir. Vatandaşın yeni taşındığı eve ait ev sahibi ile yaptığı kira sözleşmesi ve ikametgah adresi bunlara bakarak ödeme yapılıyor.

Kira ödemesi yapmayan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamayacak.’’ Dedi.

Ayrıca Müdürü Pıhtılı Kira yardımı alan vatandaşların konteyner kente yerleşemeyeceklerini de dile getirdi.

 

Palu, Kocancılar, Karakoçan

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi Palu, Kocancılar, Karakoçan ilçesindeki vatandaşların hasar tespitine itiraz için 8 Temmuz’a kadar gerekli mecralara başvurmaları gerektiğini bu tarihten sonra yapılacak itirazların geçerli olmayacağını dile getirdi.

 

Hak Sahipliği Süreci

Hak sahipliği sürecinin 3. Haftasını tamamladığını belirten AFAD İl Müdürü Pıhtılı:’’Şu ana kadar 31 bin hasarlı yapının %50’sinin talebi alındı. Vatandaşlar TC kimlik numaralarına göre kendilerine ayrılan hafta içerisinde başvuru yapabilirler ancak bu sürede başvuru yapamayan vatandaşlar için TC kimlik numarasına bakmaksızın 20 Temmuz ile 13 Ağustos arasındaki boşlukta evrak alacaklarını belirtti.

Az Hasarlı Olan vatandaşlarında hak sahipliğine müracaat edebileceklerini belirten Müdür Pıhtılı hak sahipliği ile bir yardım alamayacaklarını sadece hasar tespitine itiraz için bu hak sahipliğine müracaat edebilecekleri dile getirdi.

 

Konutlar Kura İle Teslim Edilecek

İlk Teslimi yapılacak konutlar hakkında konuşan Müdür Pıhtılı Ağustos Ayının 15’inde teslim edilecek konutların noter huzurunda bir kura yapılarak vatandaşlara teslim edileceğini belirtti.

 

Varisli Konutlar

Müdür Pıhtılı Varisli konutlarda hasarlı bir evin aynı yerde yapılabilmesi için bütün varislerinin hak sahiliğine başvurması gerektiğini veya başka bir yerde yapılması isteniyor ise bir kişinin hak sahipliğine başvurmasının yeterli olacağını aktardı.

 

Hak Sahipliği Reddedilenler

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi Hak sahipliği hakkında bilgi vererek ''13 Ağustos son evrak alım tarihinin ardından Hak Sahipliği Komisyon Kararlarının askıya çıkarıldığı günden itibaren 15 günlük bir itiraz süresi başlatılacak. Bu süre içerisinde reddedilenler hak sahibi olamayan vatandaşlara gerekçeleri verilecek ve vatandaşlar 15 gün süre içerisinde bu gerekçelerin tersini ispatlayabilirse komisyon yeniden değerlendirecek ve akabinde askıya komisyon kararları çıkacak o tarihten itibaren 60 günlük yasal süreç başlayacak ve dava açma hakları doğacak. Vatandaşların dava açmaları halinde mahkemenin belirleyeceği bilirkişi ile birlikte o binada yeniden keşif yapılacak ve bilirkişinin keşfine göre işlem yürütülecek ve karar verilecek.''

 

Konut Fiyatları

Müdür Pıhtılı:’’Yapılan konut ihale bedelinde konutun yolu, çevre düzenlemesi, kanalizasyon şebekesi, elektrik hattı gibi altyapı bedelleri de var içerisinde ancak bu altyapı bedelleri vatandaştan alınmıyor devlet kendisi karşılıyor bu giderleri vatandaş sadece konutun çıplak bedelini ödüyor. Dışarıda bir müteahhitten daire aldığımız zaman bu dairenin ücreti içerisinde arsa bedeli de var altyapı ücretlerdi de var ancak TOKİ’nin yapmış olduğu Deprem konutlarında bu bedelleri devlet kendisi karşılıyor vatandaştan sadece konutun yapı bedeli yani çıplak bedeli alınıyor.’’dedi.

 

İhalesi Tamamlanan Mahalleler

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi Toplamda 9504 konutun ihalesinin yapıldığını ve inşaatlarının başladığını dile getirdi.

Sürsürü Mahallesi 1.etap

Yazıkonak Mahallesi

Yemişlik köyü 1. Etap

Karşıyaka Mahallesi

Aksaray Mahallesi

Akçakiraz

Mustafa Paşa Mahallesi 1. 2. ve 3. Etap

Çatalçeşme 1. 2. 3. ve 4. Etap

Abdullahpaşa Mahallesi 1. ve 2. Etap

Gümüşkavak

Zafran Mahallesi 1. Etap

 

Yapılacak Köy Evlerinin Proje Detayları İçin TIKLAYIN...