• Dolar
  7.8492
 • Euro
  9.469
 • G. Altın
  457.89
 • T. Altın
  3099

Elazığ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü etkinlikleri kapsamında il müdürlüğü yerleşkesinde Çocuk Hakları Odası ve Çocuk Dostu Müzik Odası açıldı.

 

 

Elazığ Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde Çocuk Hakları Komite Odası ve Çocuk Dostu Müzik Odası Açıldı. Açılan komite odası ve müzik odası ile birlikte çocukların hem sosyal hem de eğitsel anlamda kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam oluşturulması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

Elazığ Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ahmet Atalan ‘’Elazığ Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde İl Müdür Vekili olarak görev yapmaktayım. Bugün 20 Kasım 1989 tarihinde çocuk haklarının yasalaşması adına Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Çocuk Hakları Günü Anlaşması imzalanmış ve o günden bugüne hala Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda il müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek gerekirse müdürlüğümüz bünyesinde özellikle sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocuklarımıza koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetler sunmaktayız. Bu koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetlerden bahsetmek gerekirse özellikle risk altında bulunan çocukların bu riskten kurtulabilmesi ve en asgari düzeye indirilebilmesi için bu çocuklarımızı sosyal ekonomik destek yardımıyla koruyucu aile yanına yerleştirme ve aynı zamanda kurum bakımına alma gibi hizmetlerde bulunmaktayız. Bugün itibariyle Dünya Çocuk Hakları Gününe denk gelmesi hasabiyle il müdürlüğümüz bünyesinde Çocuk Hakları Komite Odası açılmıştır ve bu Çocuk Hakları Komite Odasında ise bir takım sosyal, kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Bizim çocuklarımız, fidanlarımız burada her türlü etkinliğini gerçekleştirebilmektedir. Aynı zaman da il müdürlüğümüz bünyesinde çocuklarımız için müzik dinletisi odası da mevcuttur. Allah hayırlı uğurlu etsin diyorum. ‘’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Eğitimci Çocuk Hakları İl Koordinatörü Ahmet Can ‘’bugün 20 Kasım dünya çocuk hakları günü bugün bakanlığımız tarafından 21.si kutlanmakta düzenlenmektedir. Üç gündür çocuklarımız online olarak Çalıştay yaptılar. Çocuk haklarından beklentileri, yapılan çalışmalar, ülke geneli çocuklar için yapılan çalışmalar Çalıştay’da sonuçlandı. Bizde burayı okul destek projesi çocuk hakları ve sosyal uyumdan yani il müdürlüğümüzden hizmet alan ve bizlerin ulaştığımız kendilerine dokunabildiğimiz, kendilerine sosyal, kültürel, ekonomik olarak katkıda bulunduğumuz çocuklarla farklı etkinliklerimiz zaten var bunlara bakanlığımızın da istekleri doğrultusunda çocuklarımıza kalıcı bir oda düzenledik. Odamızın ismi Çocuk Hakları İl Komite Odası. Bu odada tamamen çocuklarımızın hizmetine sunulan istediği gibi çocuklarımız kullanacak gerekirse çocuk temsilcilerimiz var koordinatörlerimiz var. Odanın anahtarları kendilerinde olacak geldikleri zaman şurada birçok kaynak kitabımız var okul derslerine yardımcı kaynak kitaplarımız var çeşitli okuma kitaplarımız mevcut ve bunlar sadece numune daha da sayısı ve çeşidi artıracağız. Burada çocuklarımız zeka oyunlarını oynayarak kendilerini bu yönden geliştirebilecekler. Bilgisayarlarımız ve internetimiz var. Burada da çocuklar şu an itibariyle pandemi kuralları çerçevesinde bu süre bitince de daha da etkin yararlanacaklardır. 20 Kasım çocuk hakları günü münasebetiyle açılışımızı bugüne denk getirdik.’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

Arda Can Ekşi ‘’ merhaba ben Arda Can Ekşi çocuk hakları komitesi üyesiyim burada çocuk işçilere, çocuk işçiler çalışmasın. Kızlarımız erken yaşta evlenmesin biz buna karşıyız. Biz gençlik olarak ilerde bu dünyayı biz yöneteceğiz. Aramızdan doktor, polis belki cumhurbaşkanı çıkacak. Biz bu odayı çocuklar sosyalleşsin diye açtık. Burada satrançlar, bilgisayarlar var biz burayı çocuklar hem sosyalleşsin hem de eğitim alabileceği bir yer olarak açtık.’’ İfadelerini kullandı.