• Dolar
  7.4839
 • Euro
  9.0395
 • G. Altın
  442.09
 • T. Altın
  2999.2

Elazığ Barosu Kadın Hakları Komisyonu 25 Kasım Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü kapsamında basın açıklaması düzenledi.

Kadına Yönelik Şiddet Bir İnsan Hakları İhlalidir

Açıklama yapan Elazığ Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Selin Deniz Akdeniz Kışla; ‘‘Dünyanın her yerinde kadınlar ne yazık ki psikolojik, ekonomik, sosyal ve cinsel saldırıya maruz kalmaktadır. O nedenle bugün her yerde kadınlar tarafından yaşamın her alanında karşılaştıkları sömürüye toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ev içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkarak dayanışma ve mücadele ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapmakta ilgili kurum ve kuruluşlara görevlerini hatırlatmakta, yasaların değişmesi veya uygulanması için çağrı yapılmaktadır.’’dedi.

 

 

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin giderek artış göstermesini endişeyle gözlemlediklerini belirten Başkan Selin Deniz Akdeniz Kışla; ‘‘Kadınlar fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalmakta; bunun yanında en temel insan haklarından Yaşama hakları vahşice ihlal edilmektedir.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde yasal mevzuatın varlığı önemli olmasına rağmen daha da önemli olan husus ise mevcut yasaların ve uluslararası mevzuatın tam olarak uygulanmasıdır.’’ ifadelerini kullandı