• Dolar
  5.8136
 • Euro
  6.5521
 • G. Altın
  238.46
 • T. Altın
  1610.5

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü Anne Sütü Ve Emzirmeye Teşvik Amaçlı Olarak İlimizdeki Hastane Uygulamaları Ve Diğer Sosyal Aktivitelerle Bölge Halkının Bilinçlendirilmesine Yönelik Yürütmüş Olduğu Başarılı Çalışmalarından Dolayı Sağlık Bakanlığı Tarafından Elazığ’a “Altın Bebek Dostu İl” Ödülü Verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara üniversitesi tıp fakültesi konferans alonu'nda düzenlenen ve Elazığ’ın da “ Altın bebek dostu il” olmaya hak kazandığı ödül

töreni hakkında bir açıklama yapan Elazığ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat “Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde emzirmenin özendirilmesi, korunması ve devam ettirilmesinin yanında anne sütü ile beslenmenin arttırılarak bebek ve çocuk ölümlerinin önüne geçmek için 1991 yılından bu yana" anne sütünün teşviki ve bebek dostu sağlık kuruluşları programı" yürütülmektedir.

Bu program çerçevesinde ilimiz 2004 yılında bebek dostu il, 2009 yılından bu yana da altın bebek dostu il unvanı ile hizmetlerini sürdürmektedir. Program tüm dünyada bebek dostu hastaneler kavramı ile başlamış, 2000'li yılların başında birinci basamak sağlık kuruluşlarının da programa dahil olmasıyla beraber bebek dostu sağlık kuruluşları programı adı altında ilerleme kaydetmiştir” dedi.

Anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu belirten Doç. Dr. Polat “İl sağlık müdürlüğümüze bağlı halk sağlığı hizmetleri başkanlığı olarak ilimizde gerek hastane uygulamaları düzeyinde ve gerekse de aile sağlığı merkezlerinde düzenlemiş olduğumuz sosyal aktivitelerle bölge halkına yönelik farkındalık çalışmalarımız devam etmektedir. Elazığ il Sağlık Müdürlüğü’nün anne sütünün önemi ve emzirmeye teşvik amaçlı yürüttüğü başarılı çalışmalarına bağlı olarak 2009 yılında verilen "altın bebek dostu il" unvanı korunarak devam etmiştir. Bu proje sağlık bakanlığı, halk sağlığı genel müdürlüğü tarafından yürütülmekte ve ödüllendirilmektedir. Proje kapsamında Elazığ’a verilen “altın bebek dostu il” ödülünde emeği geçen tüm birimlerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.