• Dolar
  6.7677
 • Euro
  7.3583
 • G. Altın
  358.60
 • T. Altın
  2155.8

Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, Kanal 23 Ana Haber’e bağlanarak son günlerde Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan Uzaktan Eğitim Derslerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taşel, okullarda bundan sonraki dönemde yapılacak telafi eğitimlerden, uzaktan eğitim sürecinin nasıl devam edeceğine, sınavların ertelenme durumlarına kadar velilerin ve öğrencilerin merak ettiği bir çok konuya değindi. Taşel, ayrıca Kanal 23’e teşekkür ederek, Türkiye’de en iyi Uzaktan Eğitim Programı derslerinin Kanal 23’te işlendiğini ve bu yayınların Türkiye’de yalnızca TRT Eba Tv ile Kanal 23’te olduğunu söyledi.

Taşel’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

 

“MAYIS VE HAZİRAN AYINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEKTİR”

“Biz dün TÖDER adına, diğer dernek başkanlarımızla beraber Ziya Selçuk’u ziyaret ettik. Orada da bu konuyu geniş bir şekilde konuşmuştuk. Orada Bilim Kurulu’nun vereceği kararlara uyacağımızı ifade etmiştik. Bakan Selçuk da verilen aranın Nisan sonuna kadar sürebileceğini ifade etmişti zaten. Nisan sonuna kadar bu iş tamamlanacak inşallah. Ben buna inanıyorum. Mayıs ve Haziran aylarında yüz yüze eğitim devam edecek.  Hem devlet okulları hem de özel okullar telafi eğitimi yapacak. Aynı durum kurslar için de geçerli. Kurslarda da yapılamayan dersler yoğun şekilde yapılacak gibi bir ihtiyaç doğuyor.”

 

“CUMARTESİ PAZAR GÜNLERİ DE DERSLER OLACAK, DERS SAATLERİ UZATILACAK”

“Diyelim ki, 30 Nisan’da sonra okullar açıldığında belki hafta içi derslerin yanı sıra Cumartesi, Pazar günlerini de katarak, saatleri uzatarak, eğitimi daha yoğun hale getireceğiz. Bu dönemde uzaktan eğitimle vermiş olduğumuz dersleri o dönemde yüz yüze eğitim ile bir kez daha öğrencilerimize anlatmış olacağız. Her şeyin başı sağlık. Çocuklarımızın sağlığı bozulmasın, onlar bir şekilde dışarıdan aldıkları virüsü evde anne-babalarına bulaştırmasın, bu virüs salgınından inşallah çok büyük bir zayiat vermeden kurtulalım ki bana göre Türkiye şu dönemde süreci güzel yönetiyor. İnşallah bu salgından kurtulacağız.”

 

“KANAL 23 ŞU ANDA TÜRKİYE’NİN EN İYİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI”

“Online eğitim konusuna gelecek olursak, öncelikle Kanal 23’e çok teşekkür etmek istiyorum Final Okulları adına. Çünkü Kanal 23 normal yayınını kesti, 6 saat gibi uzun bir zaman dilimini artık uzaktan eğitime aktarıyor. Bu aynı zamanda büyük bir sosyal sorumluluk projesi. Biz kendi öğrencilerimize tabii ki, başka türlü uzaktan eğitimler de veriyoruz ama bu Türkiye’de isteyen herkesin açıp izleyebileceği bir uzaktan eğitim programı. Bunu EBA TV dışında sadece Kanal 23 yapıyor şu anda. 3 kanal dışında başka hiçbir kanal böyle bir yayın yapmıyor şu anda. Tüm Türkiye’ye, Avrupa’ya, KKTC’ye yönelik bir çalışma yapılıyor burada. Ben bu anlamda tekrar Kanal 23 teknik ekibine çok teşekkür ediyorum. Özellikle Kanal 23 Yönetim Kurulu Başkanı Esra Soylu’ya. Çünkü bazen arıyorum gece 3’e kadar montaj yapılıyor orada hala. Çok da iyi yansıyor ekrana. İnanın, şu anda Türkiye’nin en iyi uzaktan eğitim programı diyebilirim.”

 

“ÖĞRENCİLER KAÇIRDIKLARI DERSLERİ TEKRAR İZLEYEBİLECEKLER”

“Buradan izleyicilere de müjde vermek istiyorum. Bu yayınları daha da genişleteceğiz. Çocuklarımıza müzik eğitimi, oyun, daha alt sınıflara yönelik çalışmaları da en kısa sürede bu programın içerisine ekleyeceğiz. Kanal 23 Televizyonu ve Final Yayınları, bu yayınlanan videoları arşivde biriktiriyor. Öğrenci dersi kaçırmışsa ya da iyi anlamamışsa, geriye dönüp bunları izleme şansı da var. Bu çok önemli Türkiye için. Bu aynı zamanda Kanal 23’ün de gelecekte kuracağı eğitim kanalının ilk adımı olur inşallah.”

 

“TYT VE AYT’NİN BİR AY SARKMASINI BEKLİYORUZ”

“LGS ile ilgili kararları MEB veriyor ancak TYT ve AYT ile ilgili kararları YÖK ve ÖSYM veriyor. Ben Bakan Selçuk ile yaptığımız görüşmelerde şunu gördüm; Bu eğitim programı başladıktan sonra, diyelim ki Haziran’da bitecek, Haziran’ın sonuna LGS’yi koyacaklar. Yani ne kadar konu yüz yüze işlenmişse, onlar sorulacak ama doğal olarak bu dönemde bir takım eğitimler aksadığı için TYT ve AYT’nin muhtemelen bir ay gibi sarkmasını bekliyorum. Çok da aksatılamaz çünkü üniversitelerin tercih, yerleştirme süreleri var. Bu aksayan sürecin çok kolay telafi edilebileceğini düşünüyorum. Velilerin bu konuda hiçbir kaygıya düşmesine gerek yok. Veliler bu dönemde özel okullar ve kurslara da ödemelerini zamanında yapmalılar. Çünkü bu dönem birebir telafi edilecek. Okullarımızda 180 günlük eğitimi tamamlayacağız.”