• Dolar
  6.8629
 • Euro
  7.7536
 • G. Altın
  391.47
 • T. Altın
  2656.7

Fırat Üniversitesi’nde Dünya Engelliler Günü İçin Etkinlik Düzenlendi.

Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler günü için engellilere yönelik etkinlik gerçekleştirildi.

Farkındalık oluşturmak ve toplumdaki duyarlılığı arttırmak için engellilere yönelik kutlamaların yapıldığını aktaran Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbeddin Demirdağ, ‘‘3 Aralık 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmişti. O günden bugüne her yıl bu hafta başı bir farkındalık oluşturmak ve toplumdaki duyarlılık artırmak açısından engellilere adanan bir gündür. Ülkemizin birçok yerinde ve ilimizde de birçok kurumda engellilere yönelik bu faaliyetler ile bu kutlamalar yapılmaktadır. Her insan potansiyel bir engelli olarak yaşamını devam ettiriyor. Engelli vatandaşlarımızı hayatlarını toplumla iç içe yaşamalarını sağlayarak onları topluma kazandırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Yüksel Savucu, ‘‘ Spor bilimlerin kendi bünyesinde beden eğitimi ve spor engellerde terapi gibi dersleri var. Bu dersler kapsamında bu organizasyonu yapmaya çalışıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Düzenlenen program hakkında bilgi veren Fırat Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hatice Eröksüz,  bu programların neleri amaçladığını anlattı.

Onların özel olduklarını ve en önemlisi onlarında bizler gibi olduklarını unutmayalım diyen Prof. Dr. Bilal Çoban da, “Engellilerimizin rahat edebileceği bir ortam oluşturmak gerekiyor umuyoruz ki Türkiye ’dede böyle oluyordur. Engelli vatandaşlarımızda bizler gibi o yüzden onların rahat yaşayabileceği bir ortam oluşturmak için bugünleri değerlendirmek lazım ’’dedi

Haber:Dilber Devrim