İl Genel Meclisi nisan ayı oturumları son birleşimle tamamlandı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü birleşime, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden MHP’li Meclis Üyesi Cevdet Doğan’ın oğlu ve kızı da yer aldı.

Elazığ İl Özel İdaresi’ne bağlı İl Genel Meclisi Nisan ayı oturumları beşinci birleşim ile devam etti.

Meclis Başkanlığını İbrahim Şerbet’in vekili Eyüp Çelik’in yaptığı birleşimlere geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden MHP’li meclis üyesi Cevdet Doğan’ın oğlu Vedat Doğan ve kızı Aygün Doğan katıldı.

“KENDİNİ HİZMETE ADAMIŞ BİR İNSANDI”

Vedat Doğan babasının vefatı dolayısı ile üzüntülerini dile getirerek, öyle bir adamın oğlu olmaktan gurur duyuyorum. Kendini hizmete adamış bir insandı. Elazığ halkı olsun, Keban halkı olsun hizmet peşindeydi. Halkıma daha yararlı nasıl olurum diye düşünüyordu hep, tamamlayamadı takdir ilahi eminim ki abilerim devamını getirecekler. Çok üzgünüz Allah hepinizden razı olsun bizi yalnız bırakmadınız” dedi.

 

 

Daha sonra birleşimler gündem maddeleri ve önergelerin görüşülmesi ile devam etti.

“KÖYLERE DENGELİ ŞEKİLDE DESTEK VERİLMELİ”

Birleşimde Meclis Üyesi Osman Dilek söz alarak devletin köylere verdiği 1 milyon desteğin dağıtım oranlarını paylaşarak dağıtımların dengeli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmesini isteyerek; “Ağın ilçesinin 16 köyü var, 5 köy bu 5’er milyarlık destekten faydalanmış oranı %30. Alacakaya 10 adet köyü var, 7 köy bu yardımı almış oranı %60. Baskil’in 60 tane köyü var, 30 tane köy destek almış oranı %60. Merkez ilçenin 133 tane köyü var, 55 köy bu desteği almış oranı %40. Maden ilçesinin 38 köyü var, 16’sı destek almış oranı %50. Karakoçan 88 köy var, 27 köy destek almış oranı %30. Keban 30 köyü var,12 köy destek almış oranı %40 . Kovancılar 77 köyü var, 39 köy destek almış oranı %50. Palu 37 köy var, 17 köy destek almış oranı %55. Sivrice’nin 50 köyü var, 17 köy destek almış oranı %38. Toplam merkez ilçede dahil olmak üzere 549 köyümüz var. Burada fazla adaletsizlik yok ama bir dengesizlik var. Bundan sonraki süreç içerisinde yeni seçilen encümen arkadaşlarımız biraz daha hassasiyet göstererek bu dengeleri sağlamaları gerek. İhtiyacı olan köylere biraz ağırlık verilmesi konusunda istirhamımız olacak. Dedi.

 

 

“BÜTÇENİN BÜYÜK BÖLÜMÜ BASKİL’E AKTARILMALI”

Meclis Üyesi Turgay Aksoy ise Baskil’de kayısı ağaçlarını vuran don olayına dikkat çekti. Aksoy Tarımsal Hizmetler Bölümündeki bütçemizin büyük bir kısmının Baskil’e aktarılması konusunda himmette bulunacaklar diye düşünerek herkese teşekkür ediyorum dedi.