• Dolar
  7.8151
 • Euro
  9.3479
 • G. Altın
  448.89
 • T. Altın
  3049.9

Harput’ta bulunan Kazım Efendi Türbesi’nin aile yakını bir kişi tarafından geçtiğimiz aylarda tahrip edilmesinin ardından, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın girişimleriyle yapılan tadilatlar sonucunda Türbe yeniden ziyarete açılmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda ilk kez televizyonumuz Kanal 23’ün gündeme getirdiği Harput’ta bulunan Kazım Efendi Türbesi’nin kapatıldığı yönündeki haberimiz büyük ses getirmiş ve vatandaşlar uygulamaya tepki göstermişlerdi.
Hatırlanacağı üzere, Kazım Efendi’nin aile fertlerinden olduğu iddia edilen bir yakını tarafından, türbenin giriş kapısına kilit vurulurken, “Özel Mülktür, Aile Fertleri Dışında Kimse Giremez” yazılı bir de tabela asılmıştı.
Daha sonra ise söz konusu bu şahıs tarafından türbe tahrip edilirken, böylelikle türbenin ziyaret edilme olanağı da kalmamıştı.
Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından durumdan rahatsız olan ailenin diğer fertleri ise yapılan uygulamayı kabullenmezken, türbenin yeniden ziyarete açılması için fikir birliğine varmış ve tadilat yaptırmaya karar vermişlerdi.

 

 

 

 

 


Ancak durumdan haberdar olan AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, yaşanan bu sorunun ortadan kaldırılması için Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile görüşürken, türbenin onarılması için çalışma başlatıldı.
Buna göre Kazım Efendi Türbesi’nin tüm tadilatı Elazığ Belediyesi tarafından üstlenilirken, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak türbenin yeniden ziyarete açılması hedefleniyor.
Yaşanan süreçle alakalı bilgiler veren Kazım Efendi’nin torunu Selman Ağel, türbenin onarım işini aile fertleri olarak kendilerinin yapacaklarını ancak Ak Parti Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ın devreye girmesiyle bütün tadilatın Elazığ belediyesi tarafından yapıldığını ifade ederek, Tolga Ağar ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na teşekkür etti.