• Dolar
  6.8684
 • Euro
  7.7185
 • G. Altın
  392.13
 • T. Altın
  2653.7

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ kapsamında ticari araçlar için zorunlu hale getirilen uygulama 1 Aralık itibariyle başladı.

Kış lastiği dışında çekme halatı, zincir seti, ilk yardım çantası ve trafik ikaz işareti gibi ekipmanları bulundurmayan sürücülere 108 lira tutarında Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenecek. Kurallara uymayan araçların işletmecisine 625 lira tutarında Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenirken, bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olan memur tarafından izin verilecek.

Ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu uygulamasının başlaması Elazığ’da da yoğunluğa neden oldu.

Kış lastiğini yaz lastiğinden ayıran farklara değinen Elazığ Oto Kaçar Firması Yöneticisi Ümit Kaçar, “ Vatandaşlar zorunlu olduğu için değil kendi can ve mal güvenliği için kış lastiği takmalılar.” Dedi.

Kaçar, 4 mevsim geçerli lastiklerin kullanımının yöreden yöreye farklılık gösterdiğini bizim yöremizde kullanılmaması gerektiğini de aktardı.

Lastiklerin ne kadar kullanılacağını anlatan Kaçar, “İnsanlarda tarih takıntısı oluşmaya başladı ama lastiğin kullanım süresi 10 yıldır.” Dedi.

İşte kış lastiği kullanımı hakkında detaylar;

 

 

HABER: NADİRE KAYA

EDİTÖR: LOKMAN POLAT