• Dolar
  6.8063
 • Euro
  7.4248
 • G. Altın
  377.93
 • T. Altın
  2155.8

Batı Kitap Kırtasiye, Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi tarafından ortak yürütülen “Herkes Okusun Diye” Kitap Fuarı etkinlikleri kaldığı yerden devam ediyor. Yoğun bir ilginin olduğu fuarda kitaba ulaşamayan çocuklar da unutulmadı.

Batı Kitap Kırtasiye, Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi tarafından ortak yürütülen “Herkes Okusun Diye” Kitap Fuarı etkinlikleri kaldığı yerden devam ediyor. Yoğun bir ilginin olduğu fuarda kitaba ulaşamayan çocuklar da unutulmadı. “Onlar Da Okusun” Projesi kapsamında kitaba ulaşamayacak durumda olan, uzakta yaşayan veya maddi durumu elverişli olmayan çocuklar için, fuar içerisinde bir havuz oluşturuldu. Vatandaşlar havuza fuar içerisinde satılan kitapları ekleyebileceği gibi kendi kitaplarını da bağışlayabiliyor. Toplanacak kitaplar, köylerde yaşayan ve kitap alacak durumda olmayan, fuara katılamayan çocuklara ulaştırılacak.

 

 

Eğitimin bir toplumun ilerlemesine en büyük katkıyı sağladığını vurgulayan Batı Kitap Kırtasiye Sahibi Mustafa Batı,

“Biz “Herkes Okusun Diye” kitap fuarımızda, tüm kitapların 3-5-7-9 liraya satıldığı bir kampanya başlattık. Belediyemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle bu kampanyayı yürütüyoruz. Bu işi başlatırken aslında ana mantığımız şuydu; Ülkemizin ve milletimizin kurtuluşunun eğitimle olacağına inanıyoruz. Bu kapsamda kitabın da eğitimin çok büyük bir parçası olduğunu düşünüyoruz. Burada herkes okusun diye, 3-5-7-9 liraya kitap satıyoruz. Bu fuarda 9 liranın üstüne kitap olmayacağını söylemiştik, öyle de oldu. İnsanların ilgisini görüyorsunuz” diye konuştu.

 

“ONLAR KİTABA ULAŞAMIYORLARSA BİZ ONLARA ULALACAĞIZ”

“Bununla beraber burada başka bir şey gelişti. Köyde okuyan, kırsalda yaşayan, buraya yetişemeyen, ekonomik durumu elvermeyen insanlar için ne yapabiliriz diye düşündük. “Onlar Da Okusun” diye bir proje hayata geçirdik. Bundan dolayı fuar alanında büyük bir havuz oluşturduk. İnsanlar bu havuza, buradan kitap almak suretiyle ya da evinden kitap getirerek destek oluyorlar. Burada toplanan kitapları biz kırsalda okuyan çocuklarımıza, buraya ulaşamayan çocuklarımıza, tek tek, kendi ellerimizle ulaştıracağız. Onlar bizim yarınlarımız, onlar bizim geleceğimiz. Onlar kitaba ulaşamıyorlarsa biz onlara ulaşacağız. İnşallah Elazığ olarak, buradaki havuzu taşıracağız ve buraya ulaşamayan çocuklara kendi ellerimizle teslim edeceğiz.”

 

 

Güzel bir projeye daha imza attıklarını ifade eden Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu ise,

“Bugün “Onlar Da Okusun” kampanyasını başlattık. Özellikle Batı Kitap Kırtasiye’ye, Elazığ Belediyesi’ne ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Biz Goncalar Solmasın Derneği olarak, bu kitapları en ücra köylerde olan çocuklara dahi ulaştıracağız. Duyarlı olan vatandaşlarımız, bu havuza kitap bağışında bulunacaklar. Bu biriken kitapları, kendi ellerimizle götürüp, ücra köylerde yaşayan, okumak isteyip de imkanı el vermediği için kitap alamayan çocuklarımıza götüreceğiz. Ayaklarına kadar gidip o çocukların yüreklerine dokunacağız.”

 

“BİR ÇOCUĞUN TEBESSÜMÜ DÜNYAYA BEDEL”

“Dünyada en güzel his, çocukları sevindirebilmektir. İnsanlarımız kitap okudukça aydınlanacaklar. Bu konuda sıkıntılarımız var, insanlarımız kitap okumuyorlar ama okumak isteyip de buraya gelemeyenler de var. Gerçekten bu fuara ilgi büyük ama burada paylaşım yapmak da çok önemli. Buraya ailesiyle gelen çocuk, havuz için de bir kitap alarak, bir kardeşine kitap göndermiş oluyor. Hem paylaşmak, hem sevgi, hem kardeşlik ve kitabı verdiğinizde çocuğun yüzündeki tebessüm dünyaya bedel” dedi.