• Dolar
  7.6403
 • Euro
  8.8945
 • G. Altın
  457.18
 • T. Altın
  3112.2

Kovancılar Belediyesi ilçe halkının hayatını kolaylaştırmak için yol çalışmaları, yağmur suyu döşeme hatları, sıcak asfalt ve modern kaldırım taşları ile ilçe merkezine yeni bir çehre kazandırmayı amaçlıyor.

İlçenin alt yapı sorunlarını gideren Kovancılar belediyesi üst yapı çalışmalarına hız kesmeden devam etmek için çalışmalarına başladı. İlçe merkezinde 13 cadde, sıcak asfalt ile kaplanarak, modern kaldırım döşemeleri ve yağmur suyu döşeme hatları ile yağmur sonrası su birikmesinin önüne geçilecek.

Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yollarla ilgili tepkiler aldıklarını dile getiren Hacı Akpınar, ‘’ Bütün altyapımızı bitirdikten sonra tabi çok tepkiler aldık yollarla ilgili. Biz bunun farkındayız. Doğalgaz, elektrik, kanalizasyon… Diğer alt yapılar bittikten sonra bir buçuk yıldır biz bu yollarımızın inşası için elimizden geldiği kadar belediye teşkilatı olarak çalışmalara başladık, projelerimizi hazırladık, finansını ayarladık. Finansının tamamını İlbank üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle, tasarrufuyla gerçekleştiriyoruz. Başta Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza, milletvekillerimize, İlbank Genel Müdürlüğü’ne, İlbank Bölge Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum.

1 Aralık 2020 Tarihinde Çalışmalarımızı Tamamlayacağız

Proje maliyeti yaklaşık 5 milyon 500 bin civarında. Bu projemizde 13 tane caddemizin BSK’sı yapılacak. Bu küçük bir iş değil. Yaklaşık 56 bin metrekare BSK yapılacak. 10 bin metrekare modern kaldırımlar döşenecek. Yaklaşık bin kilometre uzunluğunda da yağmur su kanalı döşenecek. Onun da kazmasını bugün vuracağız inşallah. Kaldırımlarımızda engellilerimizi unutmadık. Engelli rampaları, engelli yürüyüş yolu bunun içerisindedir. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.’’ dedi.

Yenilecek Cadde İsimleri Belli Oldu

Hacı Akpınar,’’ Vatandaşlarımızın merak ettiği cadde isimleri Sağlık caddesi, İlhami Ersel caddesi, Camii caddesi, Hastane caddesi, Tuna mahallesindeki Bağlar caddesi, Yunus Emre Bulvarı, Şeyh Şamil Bulvarı, Çarşı merkezinde Halis Ulucan caddesi, Aziz Yıldırım caddesi, Recep Yavuz caddesi, İbrahim Mehmet Bozdağ caddesi, Rahmi Çakıcı caddesi, Kapı Açmaz caddesinde yol çalışmalarına başlanıyor.

Biz Hizmet İçin Varız, Kavga İçin Yokuz

Kovancılar Belediye başkanı Hacı Akpınar,’’ Biz hizmet için varız, kavga için yokuz. Kim ne derse desin biz cevap vermeyiz. Biz kendi işimize bakarız. Halkımıza hizmet etmeye çalışırız. Sadece yol yapmıyoruz. Karayollarının bakım binası yıllarca Kovancılar halkı orası mesire alanı yapsınlar diye talep etmişlerdi. 158 dönüm alanı mülkiyetini belediye alarak proje hazırladık. İlgililere duyuruyorum; Önümüzdeki haftada onunda ihalesini gerçekleştireceğiz. Ona da yöresel ürün çalışması, bir dahaki aşamada semt sahaları, güzel bir mesire alanı halkımıza sunacağız inşallah. Bir müjde daha duyurayım; Hamza Bey içme suyundan cazibeli içme suyu almak için yıllarca bir özlem duyduk ve çalıştık. Bir önceki dönemde tahsislerini almıştık. Bu dönemde de geçen dönemin sonunca 1 tonluk içme suyu deposu Devlet Su İşleri tarafından inşa edildi. Geçen hafta Tarım ve Orman Su İşleri Bakanımızın onayıyla 12 kilometrelik içme suyu boru hattı ve içme suyu arıtma tesisinin onayı çıktı. Eylül ayı sonunda Ekim ayı içerisinde bu hattın döşemesi de inşallah gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Biz hizmet için varız, kavga için yokuz sloganıyla yola çıktıklarını ifade eden Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar’ın açılış konuşmasının ardından kuran-ı kerim okundu, dua edildi ve üst yapı çalışmaları için ilk kazma vuruldu.